це одна з кримінально-правових концепцій, що пояснює природу об’єкта злочину, прихильники якої вважали об’єктом злочину цінності або блага.
Зміст
Розробники концепції соціальних цінностей
Одним з фундаторів концепції соціальних цінностей по праву вважається О. Кістяківський, який у своїх дослідженнях обґрунтовував точку зору, за якою об’єктом злочину необхідно визнавати предмет, на злочин який спрямований або з приводу якого він вчинений, підкреслюючи, що об’єктом може бути лише людина зі всіма правами і установами, котрі нею створюються, як суспільною істотою, при цьому, крім життя, здоров’я, свободи, честі (як більш-менш основних об’єктів злочину), до об’єктів пропонувалось відносити речі, тварин, установи і навіть певний склад думок, які стають об’єктом злочину лише тому, що є придбаними людиною благами, які необхідні для існування та захисту благ основних, наданих людині природою.
З даного приводу, у науковій літературі справедливо вказується, що О. Кістяківський, будучи з самого початку прихильником теорії суб’єктивних прав (див. Концепція суб’єктивних прав), за ідеями, що висвітлені у його подальших дослідженнях, поступово «перейшов» до концепції соціальних цінностей, за якою речі (матеріальні блага) визнавалися об’єктом злочину.
Дослідження концепції соціальних цінностей на сучасному етапі
На сучасному етапі, концепція соціальних цінностей дістала розробки у працях А. Наумова, Є. Фесенка та ін. науковців. Так, Є. Фесенком обґрунтовується точка зору, що об’єктом злочину є цінності, що охороняються крим. законом, проти яких спрямоване злочинне діяння і яким воно може заподіяти або спричиняє шкоду (автором окремо визначається і структура таких цінностей).
В свою чергу, А. Наумов обґрунтовує точку зору, згідно з якою, об’єктом злочину необхідно визнавати ті блага (інтереси), на які посягає злочинне діяння і які охороняються кримінальним законом.
Концепція соціальних цінностей та її критика
Концепція соціальних цінностей, так само як й інші концепції об’єкта злочину, наразі, не може претендувати на роль універсальної, через низку причин, найбільш суттєвими з яких є такі:
- використовуючи категорію «цінності», прихильники даної концепції, як правило, фактично ототожнюють останні з суспільними відносинами (про це свідчить і пропонована у більшості досліджень структура «цінностей»);
- використовуючи категорію «благо», автори часто змішують останню з категорією «інтерес» (у літературі з загальної теорії права, дані категорії чітко розрізняються між собою), а саме використання категорії «благо» для позначення об’єкту злочину вбачається занадто неконкретним, адже останньою можна охопити усе, що людина вважає позитивним;
- далеко не усі сфери життєдіяльності людей, що охороняються крим. законом можна визначити через такі категорії як «цінність» або «благо» тощо.