це одна з кримінально правових концепцій, що пояснює природу об’єкта злочину, прихильники якої вважали злочином лише порушенням встановленої норми, а сутністю злочину – його юридичну форму.
Зміст
Суть концепції нормативістів
За концепцією нормативістів кримінально правові норми розглядаються відокремлено від тих суспільних відносин, цінностей, благ які регулюються або охороняються ними.
Концепція нормативістів початок бере з загальної теорії права, автором якої прийнято вважати Г. Кельзена. За часом, концепція нормативістів з’являється пізніше концепції суб’єктивних прав (див. Концепція суб’єктивних прав), коли остання вже існувала.
Прихильниками концепції нормативістів були такі відомі криміналісти як Л. Білогриць-Котляревський, М. Таганцев, І. Фойніцький.
Недоліки концепції нормативістів
Загальновідомим недоліком концепції нормативістів можна вважати те, що сутність будь-якого злочину зводиться лише до заборони порушувати норму, абсолютно не беручи до уваги характер і ступінь суспільної небезпеки вчиненого діяння (наприклад, за концепцією нормативістів крадіжка зошита повинна прирівнюватись до крадіжки коштовної книги, адже для притягнення винного до відповідальності значення має виключно сам факт порушення норми про заборону крадіжки, а не та шкода, яка реально в результаті цієї крадіжки заподіюється).