Безпосередній об`єкт злочину – це частина родового об’єкту, конкретні суспільні відносини, інтереси, блага, цінності на які здійснюється посягання в межах певної злочинної дії або бездіяльності. Іншими словами, під безпосереднім об’єктом мають на увазі ті суспільні відносини, що поставлені під охорону певного кримінального закону. Саме безпосередній об`єкт злочину має найважливіше значення для правильної кваліфікації діянь.
Зміст
Погляди на безпосередній об`єкт злочину у науці
Необхідно, враховувати, що з приводу визначення поняття безпосередній об’єкт злочину у науковій літературі виказуються й інші точки зору, зокрема, окремі науковці (М. Коржанський та ін.) вказують на те, що безпосереднім об’єктом є суспільні відносини, що порушенні певним злочином, а не ті суспільні відносини, що перебувають під охороною кримінально-правової норми. Вирішення питання стосовно того, які саме суспільні відносини, інтереси, блага є безпосереднім об’єктом залежить від законодавця, і практично реалізується через прийняття або відміну відповідного кримінального закону.
Безпосередній та родовий об`єкти злочину
Безпосередній об’єкт злочину, як правило, є «вужчим» за об’єкт родовий (див. Родовий об’єкт), однак в окремих випадках може співпадати з ним (наприклад, якщо у кримінальному законі відповідний розділ має назву злочини проти життя, і в ньому розташована норма, якою встановлюється кримінальна відповідальність за умисне вбивство, то і родовим і безпосереднім об’єктами буде життя людини).
Безпосередні об’єкти можуть бути або прямо вказані у диспозиціях кримінально-правових норм (як правило, безпосередній об’єкт визначається (та фіксується у диспозиції) далеко не в усіх статтях кримінального закону), або встановлені шляхом тлумачення на основі аналізу суб’єктивних та об’єктивних ознак злочину, зокрема, характеристики потерпілого, предмету посягання, характеру діяння, злочинних наслідків та ін.
Класифікація безпосередніх об’єктів злочину
У значній частині випадків, для одного злочину характерною є наявність не одного, а відразу декількох безпосередніх об’єктів. У зв’язку із чим, у кримінально-правовій теорії загальновизнаною є триступенева класифікація безпосередніх об’єктів в багатооб’єктних злочинах (так звана класифікація об’єктів «по горизонталі»).
Практична необхідність названої класифікації зумовлюється тим, що один й той самий злочин, одночасно може завдавати шкоди декільком суспільним відносинам (наприклад, при розбої, шкода заподіюється одночасно як власності, так і життю або здоров’ю людини). В межах даної класифікації, на цьому рівні об’єкту, прийнято виділяти основний безпосередній, додатковий безпосередній, а також і факультативний безпосередній об’єкти злочину. Не всі види об’єктів з даної класифікації притаманні більшості злочинів, передбачених кримінальним законом, проте значна частина складів містить в собі відразу декілька об’єктів.
Безпосередній об`єкт злочину: основний та факультативний
Найбільш поширеним та практичним варіантом даної класифікації є поділ безпосереднього об’єкту на: 1) безпосередній основний; та 2) безпосередній додатковий, що в свою чергу, прийнято також поділяти на: а) безпосередній обов’язковий; та b) безпосередній факультативний.
Встановлення безпосереднього об’єкту має важливе, в тому числі, практичне значення, яке, в цілому, зводиться до того, що: 1) дозволяє встановити характер та суспільну небезпечність діяння (більш точно – ступінь такої небезпечності); 2) сам по собі він є одним з обов’язкових елементів складу злочину, і його відсутсність свідчить про відсутність самого складу злочину (коли ми говоримо про «об’єкт» в межах «складі злочину», мається на увазі саме безпосередній об’єкт а не який-небудь інший); 3) за безпосереднім об’єктом злочину на практиці, у значній частині випадків проводиться точне розмежування складів злочинів (його аналіз дозволяє встановити індивідуальні ознаки та в подальшому визначити на що було здійснено посягання – розмежувати злочини); 4) безпосередній об’єкт злочину використовується законодавцем так само як і об’єкт родовий для систематизації злочинів в межах кримінального закону.