це один з різновидів конкуренції спеціальних норм (див. Конкуренція спеціальних норм), при якому конкурують, принаймні, дві, виділені з однієї загальної, спеціальні норми про кваліфікований і особливо кваліфікований склади злочину.
Зміст
Приклад конкуренції кваліфікованого й особливо кваліфікованого складів злочину
Характерним прикладом конкуренції кваліфікованого й особливо кваліфікованого складів злочину є випадок одержання неправомірної вигоди (хабара) службовою особою, яка має значний розмір, або особою, яка займає особливо відповідальне становище.
Вирішення конкуренції кваліфікованого й особливо кваліфікованого складів злочину
У кримінально правовій теорії та судовій практиці, конкуренція кваліфікованого й особливо кваліфікованого складів злочину вирішується таким чином: більш тяжка кваліфікуюча ознака поглинає менш тяжку; при конкуренції декількох пунктів статті, що передбачають кваліфікуючі обставини, повинен застосовуватися той пункт, який передбачає найбільш небезпечні ознаки з наявних у конкретному випадку.
Такий підхід, в цілому, підтримується майже всіма науковцями, і спирається по-суті на те, що у тих випадках, коли злочин вчинено за наявності декількох кваліфікуючих обставин, то покарання не повинно бути нижче, ніж при будь-якій з них, зокрема й найбільш тяжкій, тому застосовується норма з найбільш суворою санкцією.