це предмети або пристрої, які використовуються для руйнівного впливу на предмет злочину або для заподіяння фізичної шкоди. Більш точно можна зазначити, що знаряддя вчинення злочину це саме ті предмети, які безпосередньо використовуються виконавцем злочину для вчинення дій, що утворюють склад закінченого злочину.
Зміст
Знаряддя вчинення злочину: приклади, визначення
Характерний приклад знаряддя вчинення злочину – це ніж або вогнепальна зброя при умисному вбивстві; кастет при нанесенні тілесних ушкоджень; відмички при незаконному проникненні для здійснення крадіжки тощо).
Існують різні дефініції поняття знаряддя вчинення злочину, при цьому в різних дослідженнях місце засобів визначається по-різному (або у якості самостійної ознаки, або такої що є різновидом засобів вчинення злочину, або взагалі не розглядається як ознака), зокрема під такими засобами у навчальній та науковій літературі розуміють:
- предмети, використовуючи які особа вчиняє фізичний, як правило, руйнівний вплив на матеріальні об’єкти, наприклад – вогнепальна і холодна зброя, інструменти, транспортні засоби, пристрої, технічне устаткування тощо (М. Бажанов, Ю. Баулін, Е. Стрельцов);
- ті предмети, речі, за допомоги яких безпосередньо було вчинено злочин (В. Горбачевський);
- речі матеріального світу якими безпосередньо заподіюється або може бути заподіяна істотна шкода (В. Грищук);
- предмети, речі, пристосування, за допомогою яких злочин було вчинено, які використовувались для полегшення вчинення злочину (М. Коржанський).
Знаряддя вчинення злочину у Кримінальному кодексі
Знаряддя вчинення злочину зазвичай не визначаються конкретно в статтях кримінального закону, однак в окремих випадках (статтях чи частинах статті), вони чітко вказуються, при цьому, знаряддя вчинення злочину обмежуються та відповідно визначаються (наприклад, вогнепальна чи холодна зброя при Хуліганстві).
Якщо знаряддя вчинення злочину конкретно визначені у відповідній частині статті кримінального закону, то відповідні злочини чи їх кваліфіковані склади мають місце лише тоді, коли були застосовані відповідні знаряддя. У тих випадках, коли такі знаряддя не конкретизовані у кримінальному законі, вони можуть бути найрізноманітнішими, як то: 1) зброя; 2) різні інструменти, прилади; 3) автомототранспортні засоби; 4) отрута тощо.
Окремі вчені вказують, що знаряддя вчинення злочину може бути також і репутація особи, зокрема, її кримінальний авторитет (М. Коржанський). У переважній більшості випадків, знаряддя не конкретизуються законодавцем з тієї причини, що вони застосовуються при вчиненні далеко не всіх злочинів, і, відповідно, винний використовує їх вибірково (тобто або застосовує певним чином, або не застосовує взагалі), що завжди обумовлено об’єктивно-предметними умовами вчинення злочину.
Через це, знаряддя вчинення злочину прийнято відносити до «перемінних ознак», тобто таких, які мають місце не в усіх випадках при вчиненні злочину.
Відмінність Ззнаряддя вчинення злочину та засобів
Відмінність між знаряддям вчинення злочину та засобами полягає у тому, що знаряддя безпосередньо використовуються для вчинення злочину, для впливу на об’єкт і предмет злочину, а засоби – лише полегшують подолати перешкоди на шляху досягнення злочинної мети.