це один з можливих результатів помилки співучасника (див. Помилка співучасника), який полягає у тому, що стороння особа, яка не давала згоду на співучасть (не брала участь у змові на вчинення злочину) приєднується до вчинення злочину в процесі виконання його об’єктивної сторони.
При зміні співучасника злочин вичинюється у співучасті, але в іншому складі співучасників. Характерним прикладом зміни співучасника може бути ситуація, коли один із співучасників під’їжджає до магазину і чекає на іншого співучасника (який забув прийти на вчинення злочину в обумовлений час), який повинен завантажити викрадене в автомобіль, і помилково приймає за нього іншу особу, звертається до неї, подає їй команди щодо завантаження і т.п., при цьому така особа приєднується до вчинення злочину та розуміє що вчинюється крадіжка. Інакше кажучи – відбувається «заміна».
Кваліфікація при зміні співучасника
При зміні співучасника діяння вчинені у складі групи кваліфікуються за загальними правилами співучасті. Причини «заміни» співучасника не в пливають на кваліфікацію діяння вчиненого у співучасті із заміною. Водночас, кримінально-правов оцінка дій «заміненого» співучасника повинна надаватись з урахуванням мотиву його дій (наприклад, можливе звичайне запізнення, або об’єктивна неможливість прийняти участь у вчиненні діяння за станом здоров’я, або добровільна відмова від вчинення злочину чи участі у ньому та ін.).
Необхідно зазначити, що у науковій літературі існують й інші точки зору на кримінально-правову природу та наслідки зміни співучасника, зокрема, вказується що у випадках «приєднання» іншого співучасника відсутній належний суб’єктивний зв’язок між суб’єктами, і через це, діяння вчинені групою у такий спосіб не можна розглядати як співучасть у злочині.
Натомість, пропонується у таких випадках діяльність особи яка помилково сприйняла за співучасника іншу особу, яка приєдналась кваліфікувати як закінчений замах на відповідний злочин з інкримінуванням такої ознаки як вчинення злочину групою осіб, або групою осіб за попередньою змовою.