це одна з функцій кримінального права (див. Функції кримінального права), яка виражається в формуванні у громадян поваги до охоронюваних кримінальним правом суспільних відносин, інтересів, благ, а також нетерпимого ставлення до правопорушень і злочинів. У кримінально-правовій літературі, виховна функція виділяється не всіма вченими. Разом із цим, наявність виховної функції у кримінальному законі найчастіше підтверджується як мінімум розміщенням у ньому норм, які передбачають кримінальну відповідальність неповнолітніх (зокрема, застосування заходів виховного характеру та ін.).
Виховна функція кримінального права: важливість та приклад
Важливість виховної функції проявляється у тому, що як показує практика протидії злочинності, ефективність кримінально-правових норм норм залежить в першу чергу не від жорсткості покарання, а від пануючої у суспільстві кримінальної правосвідомості.
Наприклад, якщо більшість громадян реально вважає допустимими такі негативні явища як хабарництво, розкрадання державного майна, ухилення від сплати податків, вживання наркотичних засобів та ін., то якими б суворими не були закони спрямовані на протидію цим явищам – своєї мети вони не досягнуть.