або легальний рецидив злочинів, визначається у чинному кримінальному законодавстві, полягає у вчиненні особою яка має судимість (незняту або непогашену) за умисний злочин, нового умисного злочину.
Зміст
Ознаки кримінально-правового рецидиву злочинів
Кримінально-правовому рецидиву злочинів властивий ряд ознак, зокрема:
- має місце там, де особою вчинено два або більше самостійних і лише умисних злочини;
- кожен з вчинених злочинів утворює собою одиничний злочин (різні його види);
- злочини, що створюють рецидив, обов’язково віддалені один від одного певним проміжком часу;
- наявність судимості, факт якої створюється обвинувальним вироком суду, що вступив в законну силу із призначенням винному певного покарання.
Співвідношення понять кримінально-правовий рецидив злочинів та фактичний рецидив злочинів
Прихильники поняття кримінально-правовий рецидив злочинів у науковій та навчальній літературі вказують, що поняття фактичного рецидиву (або кримінологічного) зайве, тому що воно ототожнює рецидив з повторністю, тоді як рецидив більш небезпечний вид множинності, ніж фактична повторність (М. Бажанов).
Виходячи з такої позиції, зазначається саме легальний рецидив вирізняється з усіх видів множинності своєю більшою суспільною небезпечністю. Поряд із цим, не заперечуючи суспільної небезпечності рецидиву, така позиція зазнає обґрунтованої критики у кримінологічній літературі (А. Долгова, А. Закалюк).
Кримінально-правовий рецидив злочинів та його види
Кримінально-правовий рецидив злочинів у науковій та навчальній літературі поділяють на окремі види (див. більш докладно Рецидив злочинів). Дослідження рецидиву злочинів з кримінально-правової точки зору показують, що найбільший рівень рецидивних проявів (29,7 %) спостерігається у перші три місяці після звільнення від відбування покарання або засудження до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі.
Щодо спеціального рецидиву, то час між звільненням і вчиненням нового злочину є ще коротшим, ніж у загальній масі рецидивістів: понад 60 % учиняють злочини в перші шість місяців після звільнення від відбування покарання (В. Батиргареєва).