це специфічний вид суспільних відносин які виникають у зв’язку із вчиненням особою найтяжчого виду правопорушень – злочинів.
Зміст
Зміст кримінально-правових відносин
За змістом кримінально-правові відносини зазвичай диференціюються на два основні види: 1) охоронні; та 2) регулятивні (див. відповідні терміни).
Охоронні кримінально-правові відносини становлять переважну більшість правовідносин, оскільки саме на охорону найважливіших цінностей суспільства спрямоване кримінальне право. Питання стосовно складу кримінально-правових відносин є дискусійним у кримінально-правовій літературі.
Спірним є також і питання стосовно часу виникнення кримінально-правових відносин (див. більш докладно Охоронні правовідносини).
Кримінально-правові відносини: суб’єкт та об’єкт
Як правило, об’єктами кримінально-правових відносин визнаються, з одного боку, порушення встановленого законодавцем правила поведінки, вчинення діяння, яке заборонено державою, та з іншого – діяння, яке хоча і спричиняє шкоду, однак за своїм змістом є суспільно корисним.
Суб’єктами кримінально-правових відносин виступають, з одного боку, держава в особі органів правосуддя, та з іншого – особа, яка порушила кримінально-правову норму.
Зміст кримінально-правових відносин
Зміст кримінально-правових відносин полягає в праві державних уповноважених органів притягати до кримінальної відповідальності осіб, які винні в порушенні кримінально-правових норм, призначати їм покарання, а також в обов’язку осіб, що порушили кримінальний закон, відповісти за вчинене, відбути покарання та перенести інші негативні наслідки, пов’язані із застосуванням кримінального закону.
Реалізація кримінально-правових відносин
Реалізація кримінально-правові відносин відбувається в діяльності органів правосуддя, більш точно – в процесі розкриття злочину, притягненні винного до кримінальної відповідальності, постановленні вироку та застосуванні кримінального покарання.
Традиційно, моментом виникнення кримінально-правових відносин визнається момент вчинення особою злочину, а кінцем – момент набуття обвинувальним вироком законної сили.