це необхідність вибору особою із двох чи більше об’єктів, яким одночасно загрожує небезпека, того із них, загрозу заподіяння шкоди якому необхідно відвернути в першу чергу при неможливості її відвернення одночасно для усіх об’єктів.
Зміст
Колізія двох обов’язків та приклади кваліфікації
Питання стосовно колізії двох обов’язків зазвичай виникає при вирішенні проблем стосовно відповідальності за завідоме залишення без допомоги особи, яка перебуває в небезпечному для життя стані і позбавлена можливості вжити заходів до самозбереження, або за ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, чи за ненадання без поважних причин допомоги хворому медичним працівником, який зобов’язаний надати таку допомогу.
Колізія двох обов’язків може виникати також у випадках ненадання допомоги капітаном судна в разі зіткнення з іншим судном екіпажу та пасажирам, а також особам, які зазнали лиха.
Суть поняття колізія двох обов’язків
Суть колізії двох обов’язків проявляється в тому, що виникає така ситуація, при якій існує реальна небезпека заподіяння шкоди двом чи більше інтересам, що охороняються правом, і така небезпека для кожного з інтересів може бути однаковою, рівноцінною, або різною за розміром та за змістом. При цьому, у тих випадках, коли інтереси (яким загрожує небезпека), є рівноцінними, то не вчинення дій по відверненню небезпеки одному із них при одночасному вчиненню дій, які були спрямовані на відвернення небезпеки іншому інтересу, має розглядатися за правилами крайньої необхідності (див. Крайня необхідність).
Іншими словами, наявність колізія двох обов’язків створює стан крайньої необхідності, хоча шкода одному з інтересів заподіюється не діями відповідної особи, а внаслідок дії факторів природи, дій інших людей тощо.