це один з різновидів організаторської діяльності (див. Організатор), який полягає у тому, що особа (організатор) спрямовує зусилля інших співучасників на безпосереднє виконання об’єктивної сторони злочину (дій виконавця) чи забезпечення такого виконання (дій пособника та підбурювача).
Зміст
В чому полягає керування вчиненням злочину
Функціонально, керування вчиненням злочину проявляється у:
- наданні настанов конкретним учасникам злочину щодо виконання тих чи інших дій, які складають об’єктивну сторону вчинюваного злочину чи забезпечують виконання таких дій;
- координації дій співучасників (наприклад, це розстановка на місці вчинення злочину, визначення послідовності вчинення злочинних дій, форми і порядку зв’язку між співучасниками під час їх вчинення та ін.);
- забезпеченні прикриття злочинних дій співучасників та ін.
Керування вчиненням злочину, як один з різновидів організаторських дій пов’язано з безпосереднім виконанням об’єктивної сторони злочину, а тому, здійснюються в процесі вчинення злочину або перед самим його початком.
Особливості кваліфікації керування вчиненням злочину
Керування вчиненням злочину не виключає участі організатора в якості виконавця злочину, при цьому, у таких ситуаціях дії організатора належить кваліфікувати за статтею Особливої частини кримінального закону, яка передбачає відповідальність за вчинений злочин без посилання на статті Загальної частини.
В тих випадках, коли у вчиненні одного злочину особа брала участь в якості організатора, а в інших – як виконавець, пособник або підбурювач, її дії у кожному разі повинні одержувати самостійну правову оцінку.