це частина кримінально-правової норми норми (див. Структура кримінально-правової норми), яка вказує на умови застосування норми. Стосовно гіпотези кримінально-правової норми у навчальній та науковій літературі єдності немає. Існують різні точки зору на наявність її у тексті закону взагалі, та на спосіб її закріплення (у разі, якщо гіпотеза кримінально-правової норми виділяєтсья).
Зміст
Гіпотеза кримінально-правової норми: підходи до визначення
Існує щонайменше два підходи щодо виокремлення даної частини у структурі кримінально-правової норми, і в переважній більшості випадків це стосується норм Особливої частини кримінального закону, якими передбачаються конкретні склади злочинів: 1) гіпотези кримінально-правових норм включені в диспозиції, будучи одночасно їх складовими (за даним підходом, гіпотеза починається зі слів «…якщо це створило або призвело», а у випадку їх відсутності у тексті статті, ці слова пропонується «підставляти» такі слова в текст що, однак, не повинно призводити до його зміни); 2) гіпотез кримінально-правових норм в статтях Особливої частини немає, ці статті містять лише диспозицію та санкцію.
Контекстуальна гіпотеза кримінально-правової норми
В окремих випадках, вказується, що гіпотезу кримінально-правової норми статті Особливої частини кримінального закону описують не текстуально, а контекстуально, тобто гіпотеза при цьому розуміється як необхідна, в той час як текстуально ці статті описують диспозицію та санкцію. Висловлюється також точка зору (П. Фріс та ін.), що загальною гіпотезою для кожної правової норми Особливої частини кримінального закону виступає норма частини Загальної, у якій встановлюються загальні підстави кримінальної відповідальності.