це чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Поняття “близькі родичі” у кримінальному праві: використання та приклади
Поняття близьки родичі у кримінальному праві може використовуватись для позначення спеціального потерпілого (наприклад, за окремими статтями у більшості країн кваліфікується умисне вбивство близьких родичів працівника правоохоронного або судового органу у зв’язку із виконанням останніми свого службового обов’язку), а також в окремих конструкціях кримінально-правових норм, для чіткого встановлення кола можливих суб’єктів, що підлягають притягненню до кримінальної відповідальності (наприклад, незважаючи на те, що у кримінальному законодавстві багатьох країн встановлено кримінальну відповідальність за заздалегідь необіцяне приховування злочину, як правило, від такої відповідальності звільняються особи, якщо приховувався злочин вчинений близьким родичем винної особи).
У кримінально-правовій літературі поряді з терміном близькі родичі вживається також і термін «близькі», який часто вживається у якості синонімічного. Ряд вчених (В. Чайка та ін.) пропонує замість термінів близькі родичі та близькі вживати термін «член родини».