У кримінальному праві, термін безнаслідкова співучасть пропонується вживати окремими вченими (М. Бажанов, В. Сташис та ін.) для позначення ситуацій, у яких виконавцю не вдалося вчинити закінчений злочин і він вчинив лише готування або замах, на яких його злочинна діяльність була припинена (перервана). Сама «безнаслідковість» у терміні, очевидно, повинна вказувати на відсутність настання суспільно небезпечних наслідків посягання, іншими словами – без настання наслідків (на стадії готування або замаху). В окремих джерелах, термін безнаслідкова співучасть розглядається як синонімічний до терміну «Невдала організація злочину», однак конкретизація його змісту вказує на наявність невеликих розбіжностей у їх тлумаченні та вживанні (див. Невдала організація злочину).
Зміст
Безнаслідкова співучасть: відповідальність співучасників
У випадках безнаслідкової співучасті, виконавець – повинен нести відповідальність за готування до злочину або замах на злочин, а інші співучасники – повинні нести відповідальність за співучасть у готуванні до злочину або за співучасть у замаху на злочин, в залежності від того, на якій з цих стадій була припинена (перервана) злочинна діяльність виконавця.
Приклад безнаслідкової співучасті у злочині
Характерним прикладом безнаслідкової співучасті є ситуація, коли виконавці, які входили до організованої групи для вчинення вимагання, були затримані, при цьому, встановлюється, що певний громадянин, який не входив до групи, заздалегідь обіцяв їм надати автомашину, щоб після вчинення злочину вони зникли з міста.
У даному випадку, дії виконавців, що створили організовану групу, утворюють собою готування до злочину (створення умов для вчинення вимагання) і повинні кваліфікуватися як готування до вимагання організованою групою, а дії пособника – як пособництво в готуванні до вимагання організованою групою. Ситуації, у яких наявна безнаслідкова співучасть доволі часто зустрічаться у судовій практиці.
Безнаслідкова співучасть також часто ототожнюється із «співучастю на стадії готування або замаху», проте у науковій літературі їх розрізнюють, вказуючи на окремі особливості (див. Співучасть на стадії готування або замаху).