це захід адміністративного примусу, який має запобіжний вплив у сфері охорони громадського порядку. Адміністративний нагляд розглядається в межах різних наук, зокрема адміністративного правава, кримінального права, кримінально-виконавчого права, кримінології тощо. У науках кримінально-правового циклу адміністративний нагляд розглядається в контексті його встановлення за окремими особами, з боку яких існує вірогідність вчинення нового злочину, тобто в контексті запобігання вчинення нових злочинів.
Зміст
Адміністративний нагляд та рецидив злочинів
Інститут адміністративного нагляду пов’язаний з рецидивом злочинів та рецидивною злочинністю. Переважним чином, адміністративний нагляд здійснюють ОВС, інспекції та відомства. Проблематиці адміністративного нагляду з кримінально-правової точки зору, в Україні присвячене дисертаційне дослідження Д. Назаренка, а в окремих аспектах також і дисертаційне дослідження О. Звенигородського. У науковій літературі зазначається, що подібного роду нагляд як вид соціального контролю існує в багатьох розвинутих країнах, зокрема в США, Великобританії і Франції (Д. Назаренко).
За своєю суттю, адміністративний нагляд становить собою систему обмежених у часі виховних й примусових профілактичних заходів спостереження та контролю за поведінкою окремих осіб, які звільнені з місць позбавлення волі та залишаються потенційно небезпечними для всього суспільства.
Особи, щодо яких встановлюється адміністративний нагляд
У чинному законодавстві України визначаються категорії осіб, за якими повинен встановлюватись адміністративний нагляд, зокрема, це:
- засуджені до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини, а також особи засуджені два і більше рази до позбавлення волі за умисні злочини, за умови, якщо під час відбування ними покарання, їх поведінка поведінка вказувала на вперте небажання стати на шлях виправлення, якщо вони залишаються для суспільства небезпечними;
- засуджені до позбавлення волі за один зі злочинів, що пов’язані з не законним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
- засуджені до позбавлення волі за тяжкі та особливо тяжкі злочини або засуджені двічі чи більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, не враховуючи попереджень правоохоронних органів, систематично (три та більше рази) вчинюють правопорушення.
Значення адміністративного нагляду для кримінального права
Важливе значення для кримінального права має розуміння адміністративного нагляду як встановленої системи певних конкретно-визначених у законодавстві правил контролю за поведінкою осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за порушення яких може наставати кримінальна відповідальність (див. Порушення правил адміністративного нагляду).
З кримінологічної точки зору, адміністративний нагляд є потужним запобіжним заходом, який часто розглядається поряд з проблемами рецидивної злочинності, пробації, індивідуальної профілактики злочинів тощо.