Як це не дивно на перший погляд, але деяких жінок (можливо, й чоловіків також) цікавить одне достатньо інтимне питання – яка відповідальність за згвалтування чоловіка передбачена в Україні. Точніше що буде за згвалтування чоловіка за Кримінальним кодексом України. У даній статті ми коротко розкриємо тему, та конкретно дамо відповідь на питання – яке покрання може бути за дане суспільно-небезпечне діяння.
Акцентуємо увагу на тому, що ця стаття для читачів “широкого кола”, які цікавляться загальними питаннями відповідальності. Фахівців та спеціалістів ми запрошуємо до нашої основної теми кваліфікація згвалтування, за посиланням.
Зміст
Згвалтування чоловіка та законодавство України
Перш за все, необхідно акцентувати увагу на тому, що гвалтувати нікого не потрібно, це не ліричний отступ, а цілком логічне зауваження. За чинним законодавством Україний, статеві зносини – фактично не регулюються окремими нормами, немає спеціального законодавства. Виключення становлять випадки виходу за встановлені суспільством (нормальним суспільством) “стандарти”. Таким чином, кримінальний закон в загальному виді базується на тому, що статеві зносини повинні бути добровільними. У випадках згвалтування – настає кримінальна відповідальність.
Зверніть увагу, в Україні не передбачена адміністративна відповідальність за згвалтування, як це, наприклад, буває для крадіжки та дрібного викрадення. Це злочин – без компромісів…
Де пердбачена відповідальність за згвалтування чоловіка
Кримінальна відповідальність за згвалтування передбачена у ст. 152 Кримінального кодексу України (далі – КК). У диспозиції даної статті вказується, що згвалтування, це –
статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи
Необхідно звернути увагу, що у ст.152 КК України, де передбачена відповідальність за згвалтування нічого не говориться про стать потерпілої особи. Це означає, що потерпілими від згвалтування можуть бути як жінка, так і чоловік. Закон не виокремлює згвалтування чоловіка – в окрему статтю кодексу, чи навіть частину статті! Виходячи з зазначеного можна дійти висновку про те, що відповідальність за згвалтування чоловіка настає за ст.152 КК України так само, як і зазгвалтування жінки. Законодавець вихдить з того, що це однаково суспільно небезпечні діяння.
Разом із цим, для того щоб зробити висновок про відповідальність за це суспільнонебезпечне діяння, необхідно розібратись з термінологією. Більш точно, треба чітко розуміти що під поняттям “згвалтування” розуміє законодавець, та у якому значенні цей термін вживається у КК України.
Що таке згвалтування чоловіка за кримінальним законодавством України
Розібравшись з тим, де передбачена відповідальність за згвалтування чоловіка, не слід квапитись з висновками, щодо можливих його варіантів. У статті 152 КК України зазначається лише заборона на згвалтування, однак не конкретизується – що собою таке згвалтування являє. Питтання, в принципі, актуальне як для згвалтування чоловіка, так і жінки, адже як ви зрозуміли – законодавець між ними різниці не бачить.
Виходячи з диспозиції статтті, під згвалтуванням розуміються статеві зносини з потерпілою особою (яку гвалтують), в нашому випадку – з чоловіком, які поєднані з:
- застосуванням фізичного насильства щодо цієї особи;
- погрозою застосування фізичного насильства;
- використанням безпорадного стану потерпілої особи.
Ще однією важливою конструктивною ознакою для кваліфікації згвалтування чоловіка (і жінки також) є те, що особа яка вчинює цей злочин (згвалтування) повинна бути виключно протилежної статі до потерпілого. Це важлий висновок, який дуже сильно впливає на кримінальну відповдіальність за згвалтування чоловіка. По суті, ми можемо говорити про згвалтування чоловіка лише у випадку, коли це було вичнено жінкою (жінка – згвалтувала чоловіка).
Всі випадки сексуального насильства чоловіка іншим чоловіком – не є статевими зносинами, тому ст.152 КК України в даному випадку не може бути застосована. Відповідальність настає, при цьому (за згвалтування чоловіка – чоловіком), за “Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом”, тобто за ст.153 Кримінального кодексу України. За даною статтею, винного “чекає” більш приваблива санкція – тобто потенційно кращі наслідки і, можливо, менш сувора відповідальність.
Відповідальність за згвалтування чоловіка – яке покарання вас очікує
Переходячи безпосередньо до питання про відповідальність за згвалтування чоловіка в розрізі реального покарання, можна зауважити наступне. В залежності від того, яким чином відбулись сексуальні зносини та хто вчинив згвалтування, як зазначалось вище, залежить і відповідальність. Ми розглядаємо можливі наслідки за різними варіантами:
- якщо згвалтування чоловіка вчинено особою протилежної статі – жінкою, що й є згвалтуванням за чинним КК Укарїни (ст.152 КК України), винній особі загрожує (без ускладнюючих обставин), –
позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років
- якщо згвалтування чоловіка вчинено чоловіком (гомосексуальні статеві зносини), така дія за чинним КК України кваліфікується як “Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом” – за ст.153 КК України, і винній особі загрожує, –
позбавлення волі на строк до п’яти років
Як можна побачити, у випадку “традиційних” статевих зносин, тобто згвалтування чоловіка жінкою – винна особа при закінченому злочині буде засуджена як мінімум до 3 років позбавлення волі, в той час як при згвалтуванні неприродним способом – від 1 року. Верхня межа санкцій – однакова, 5 років позбавлення волі. Необхідно також зазначити, що функціонально, жінка також може згвалтувати чоловіка неприродним способом, і у цьому випадку буде застосована інша стаття (про “Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом”), та відповідно, інша санкція.
Чи притягнуть до відповідальності за згвалтування чоловіка?
Дане питання, звісно, не дуже коректно розглядати в будь-якому сенсі. У зв’язку із тим, що відповідь може бути використана в поганих цілях. Тим не менш, ми декілька слів про це напишемо, в загальному виді, виходячи з статистики правоохоронних органів.
Як правило, більшість чоловіків ніколи не заявляють про вчинення щодо них згвалтування з боку жінки. Можливо – через “непрестижність” самої заяви чи якісь сумніви у перспективі справи. Але це не важливо, бо статистика свідчить про те, що на 100 заяв про згвалтування жінок, лише 1 подається про згвалтування чоловіка. Тобто – 100/1 це вірогідність звернення. Умовно, звісно, проте так і є, у слідчо-судовій практиці.
Що стосується заяв про згвалтування чоловіка чоловіком – то їх кількість взагалі мізерна, сподіваємось – через реальну відсутність таких випадків, а не через небажання звертатись. Водночас, висновки ви будете робити самі, ми ж тільки допомогли дізнатись вам про відповідальність за згвалтування чоловіка.