Статеві зносини є невідємною частиною нормального життя людей. Можна довго сперечатись з приводу віку, з якого доцільно починати статеве життя та інших нюансів, але в одному згодні майже всі – такі відносини повинні бути добровільними з обох сторін. Це як мінімум. Для того, щоб охороняти статеву свободу, законодавець у Кримінальному кодексі розмістив ряд статей. Одна з них – стаття за згвалтування. Якщо вас цікавить кваліфікація згвалтування, чи ви бажаєте більш детально ознайомитись з цим питанням, запрошуємо вас відвідати розділ кваліфікації злочинів. Якщо вам цікаво чи необхідно терміново дізнатись про це – читайте далі, ми коротко все розповімо.
Відповідальність за сам злочин згвалтування передбачається в ст. 152 КК України, у різних частинах якої передбачені окремі кваліфікуючі ознаки данного діяння
Зміст
Знати яка стаття за згвалтування – недостатньо
Для того щоб почуватись у безпеці та усвідомлювати свою захищеність, необхідно з початку дізнатись, що таке згвалтування. Багато жінок шукають в інтернеті яка стаття за згвалтування саме для того, щоб знати, що це таке і за яке згвалтування в Україні притягують до кримінальної відповідальності.
Згідно з ч.1 ст.152 КК України, згвалтування, це –
статеві зносини із застосуванням фізичного насильства, погрози його застосування або з використанням безпорадного стану потерпілої особи
Таким чином, вирішуючи або оцінюючи чи може бути застосована стаття за згвалтування, жінці слід з’ясувати таке:
- наявність факту статевих зносин (чи їх спроби);
- відсутність добровільності на ці зносини у будь-якої зі сторін;
- застосування фізичного насильства, погрози застосування такого насильства чи використання безпорадного стану особи яка потерпіла.
Як можна побачити, згвалтуванням вважаються дії вчинені проти волі потерпілої особи перед та під час статевого акту. У випадку, якщо відносини відбувались добровільно, а після цього був конфлікт чи є ушкодження, такі дії згвалтуванням не вважаються і підлягають окремій оцінці.
Від характеру дій залежить яка стаття за згвалтування буде застосована
Саме слово згвалтування в спілкуванні в Україні та юридичному полі використовується по різному. Точніше йому надають різного значення. У Кримінальному кодексі згвалтуванням вважаються лише відповідні насильницькі дії між чоловіком та жінкою. Причому, як ми вже писали раніше, з точки зору відповідальності, байдуже хто кого ґвалтує, бо за згвалтування стаття одна. Якщо вам цікаво, то про відповідальність за згвалтування чоловіка ми писали раніше.
У випадку, коли сексуальні зносини відбуваються не традиційним способом (зокрема, мова йде про анальний та оральний секс, а також про гомосексуальні зносини), законодавець встановлює окрему відповідальність у ст.153 КК України. Тобто, якщо насильницькі статеві зносини відбуваються гетеро сексуальним способом стаття за згвалтування 152 КК, а якщо гомосексуальним – за згвалтування буде застосована стаття 153 КК України.
Яка відповідальність за згвалтування “світить” винному в Україні?
Стаття за згвалтування передбачає відповідальність за “традиційне” згвалтування (тобто примусові статеві зносини), передбачена у ст.152 КК України – залежить від дій винного та наслідків діяння. Крім цього, законодавцем враховується ряд ознак жертви, зокрема, вік останньої. Для того, щоб вам легше було сприймати ці обставини, вкажемо наступне:
- звичайне згвалтування без обтяжуючих обставин карається – позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років (це переважна більшість випадків, коли чоловік гвалтує жінку, чи навпаки, при чому один на один, обидва – повнолітні особи, а в результаті згвалтування немає серйозних наслідків та ушкоджень);
- зґвалтування, вчинене повторно (в т.ч. й “нетрадиційним” способом) карається – позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років;
- згвалтування, вчинене групою осіб (тобто двома або більше особами одночасно), або зґвалтування неповнолітньої чи неповнолітнього (якщо винний достовірно знав чи реально міг розуміти, що особа не досягла повноліття) карається – позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років;
- зґвалтування, що спричинило особливо тяжкі наслідки (їх перелік у судовій практиці визначається окремо, вагітність – не визнається тяжким наслідком), а також згвалтування малолітньої чи малолітнього (винний повине був чітко розуміти що це саме такі особи – малолітні) карається – позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років.
Відповідальність за згвалтування неприродним способом
Як вже відмічалось, законодавець під згвалтуванням розуміє лише гетеро сексуальні (традиційні, між чоловіком та жінкою) відносини. У випадку насильницьких дій сексуального характеру у відношенні до винної особи, застосовується ст. 153 КК України, в якій передбачаються фактично ті самі обтяжуючі ознаки, що й в статті про згвалтування (ст. 152 КК України).
В цілому, винна особа може “отримати” аналогічні строки, але можна зауважити, що за ст. 153 КК України (нетрадиційні насильницькі статеві зносини) у суду більше можливостей для більш м’якого покарання винного.