Тип складу злочину “крадіжка” матеріальний. З цього витікають всі відповідні правила встановлення моменту закінчення крадіжки. Через це, крадіжка вважається закінченою з моменту вилучення винною особою майна та одержання нею реальної можливості їм розпорядитись. Під «розпорядженням» вітчизняна судова практика має на увазі можливість таке майно сховати, передати іншим особам, вжити за спеціальним призначенням та ін.
Згідно з судовою практикою, яка спирається на визначення надане у п.4 абз.1 ППВСУ від 06.11.2009 № 10 Про судову практику у справах про злочини проти власності:
«крадіжку потрібно вважати закінченою з моменту, коли винна особа вилучила майно і мала реальну можливість розпоряджатися чи користуватися ним»
Визначення моменту закінчення крадіжки
Водночас, незважаючи на визначення з ППВСУ, точне визначення моменту закінчення крадіжки належить вирішувати виходячи з конкретної ситуації, з урахуванням характеру майна, обстановки вчинення самої крадіжки та наявності реальної можливості розпорядитись вилученим майном за розсудом злочинця.
Вітчизняна судова практика, як правило, виходить з того, що:
а. кишенькові крадіжки (за відповідною частиною ст.185 КК України) вважаються закінченими з моменту виведення предмету посягання з місця його розташування в потерпілої особи (наприклад, гаманця з кишені або сумки, телефону з валізи чи рюкзака та ін.), навіть у разі коли злочинця затримують «на гарячому», заруку
b. крадіжки з проникненням (за ч.3 ст.185 КК України) вважаються закінченими з моменту переходу винним умовної межі приміщення (покидання самого приміщення) у якому було здійснено відповідну крадіжку та в яке відбувалось проникнення (наприклад, залишення квартири через двері або вікна, дах та ін., залишення території домоволодіння). Затримання винного з викраденим в середині приміщення в якому здійснювалась крадіжка з проникненням, не може розглядатись як закінчений злочин, за ознакою відсутності можливості розпоряджатись викраденим майном.
с. крадіжки, які було викрито відразу після заволодіння винним майном кваліфікуються як такі, що вчинені на стадії закінченого замаху (виключення – кишенькові крадіжки, при яких винному достатньо покласти до власної кишені чи спеціального «сховища» вилучене майно). Зокрема, згідно з п.4 абз.2 ППВСУ від 06.11.2009 № 10 Про судову практику у справах про злочини проти власності:
«закінченим замахом на крадіжку є дії особи, яка викрала майно, але одразу була викрита»
d. крадіжки, які було викрито відразу після вилучення майна, при яких винна особа – позбавляється викраденого (наприклад, викидає викрадений предмет), кваліфікуються як закінчений злочин.
е. крадіжки з супермаркетів та магазинів загального користування вважаються закінченими, з моменту, коли винна особа вийшла з магазину в обхід касової зони чи через неї з приховуванням викраденого (не пред’явила товар касиру та змогла покинути приміщення магазину). У випадку затримання особи на касі магазину охоронцем – наявний замах на крадіжку!