Ющик О.І. Кримінально-правове регулювання діяння, пов’язаного з ризиком, за законодавством України

Ющик О.І. Кримінально-правове регулювання діяння, пов’язаного з ризиком, за законодавством України : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.І. Ющик / Одес. нац. юрид. акад. – О., 2004. – 19 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/YUshhik-O.I.-Kriminalno-pravove-regulyuvannya-diyannya-povyazanogo-z-rizikom-za-zakonodavstvom-Ukrayini.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація Ющик О.І. є першим комплексним науковим дослідженням проблем кримінально-правового регулювання діяння, пов’язаного з ризиком, як різновиду системи обставин, що виключають прес¬тупность діяння. У ній детально проаналізовані загальні ознаки і характеристики обставин, що виключають злочинність діяння, а також визначено місце діяння, пов’язаного з ризиком, у системі інституту обставин, що виключають злочинність діяння. Для глибокого дослідження здійснюється порівняльно-правовий та історичний аналіз інституту діяння, пов’язаного з ризиком, у кримінальному законодавстві України та зарубіжних країн. Вказується, що інститут діяння, пов’язаного з ризиком, існує у всіх правових системах, але в кожної має своєрідну специфіку.

Ющик О.І. підтверджується, що діяння, пов’язане з ризиком, є самостійним видом обставин, що виключають злочинність діяння, і має кримінально-правову природу, оскільки виправданий (обгрунтований) ризик наділений всіма загальними ознаками і характеріс¬тікамі зазначених обставин – за соціальним змістом є суспільно корисним, а за юридичною природою – правомірним.

В роботі Ющик О.І. досліджується поняття діяння, пов’язаного з ризиком з точки зору правового і психологічного аспектів і вказується, що виправданий ризик є як об’єктивною, так і суб’єктивною категорією, в зв’язку з чим ризик являє собою специфічну діяльність в умовах невизначеності і неминучості вибору.

На підставі здійсненого аналізу пропонується таке поняття діяння, пов’язаного з ризиком – як виду поведінки, який проявляється при вчиненні діяння в умовах невизначеності дії (бездіяльності) для запобігання шкоди або досягнення суспільно корисної мети з усвідомленням суб’єкта можливості вибору варіанту поведінки при передбаченні можливості нанесення шкоди інтересам охоронюваних кримінальним правом.

У дисертації Ющик О.І. виявляються класифікаційні підстави і визначаються види діяння, пов’язаного з ризиком, у різних сферах человечес-кой діяльності. Виправданий ризик, як обставина, що виключає злочинність діяння, класифікується за сферою діяльності людини на професійний, виробничий, господарський, медичний, творчий, управлінський, правоохоронний, педагогічний, спортивний, технічний.

Вказується, що діяння, пов’язане з ризиком, є самостійним видом обставин, що виключають злочинність діяння, і наділене ознаками, які відрізняють його від інших обставин, зокрема від крайньої необхідності, від виконання наказу.

Обгрунтовуються умови правомірності діяння, пов’язаного з ризиком, а також встановлюються ознаки і межі виправданого ризику. У дисертації досліджуються моменти перевищення меж діяння, пов’язаного з ризиком, і з’ясовується в яких випадках даний ризик буде неправомірним. Порушення одного з умов виправданості ризику виключає його правомірність і тягне за собою кримінальну відповідальність за завдані збитки. Суспільно корисна мета діяння в даному випадку повинна враховуватися судом при призначенні покарання як пом’якшувальну обставину. Вказується, що кримінальна відповідальність настає в разі, коли діяння, пов’язане з ризиком, з імовірністю не забезпечувало уникнення загрози для життя людей, екологічної катастрофи або інших подій.

Ющик О.І. пропонується вдосконалити ст. 42 КК України, а саме: передбачити поняття перевищення меж діяння, пов’язаного з ризиком. Телевізори з таким законодавче визначення поняття перевищення меж діяння, пов’язаного з ризиком – необережне нанесення шкоди охоронюваним кримінальним законом інтересам в умовах досягнення суспільно корисної мети, в разі коли особа не відреагувало на всі можливі засоби, об’єктивно здатні в даній обстановці попередити настання шкідливих наслідків.

З огляду на ознаки і умови правомірності ризику необхідно передбачити в Розділі ІХ Особливої ​​частини Кримінального кодексу України самостійний склад злочину про перевищення меж діяння, пов’язаного з ризиком. Це обумовлюється необхідністю врегулювання кримінальним законом різних за своєю природою громадський відносин, а також встановлення правових норм для захисту життя, здоров’я, прав, свобод людини, майнових, господарських та інших, охоронюваних кримінальним законом, інтересів в умовах невизначеності дії осіб, які здійснюють ризик в своїй практичній діяльності.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.