Яцун О.С. Особливості кримінального покарання неповнолітніх : автореф. дис… канд. юрид. наук:12.00.08 / Олександр Сергійович Яцун / Львівський держ. ун-т внутрішніх справ. – Л., 2009. – 18 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/YAtsun-O.S.-Osoblivosti-kriminalnogo-pokarannya-nepovnolitnih.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
Дисертація Яцун О.С. присвячена теоретичним і практичним проблемам призначення покарання неповнолітнім відповідно до кримінального законодавства України. Аналізується історія розвитку кримінального законодавства про покарання неповнолітніх, ключові міжна-родно-правові документи ООН, Ради Європи та ЄС, що містять норми про покарання неповнолітніх. Акцентується на неповному соответствіі норм КК України ключовим міжнародно-правовим і європейським актам з питань покарання неповнолітніх. Приділяється увага індіві¬дуально- і соціально-психологічним аспектам особистості несовершеннолетніх і їх впливу для призначення покарання. Проведено порівняльно-правовий аналіз особливостей призначення покарання неповнолітнім в кримінальному законодавстві держав Європи та країн СНД.
Детально характеризується юридичний зміст і практика застосування основних і додаткових покарань для неповнолітніх-річних, передбачених кримінальним законодавством: штраф, виправні роботи, громадські роботи, арешт і позбавлення волі. Підкреслюється тенденція судової практики України щодо пріоритетності призначення неповнолітнім покарання у вигляді позбавлення волі з випробуванням при явному ігноруванні альтернативних покарань. Недостаткамі системи покарань для неповнолітніх в Україні є її обмеженість і відсутність в ній спеціальних покарань, призначених саме для цієї категорії осіб. З огляду на достатню ефективність штрафу і громадських робіт, ці покарання повинні ширше застосовуватися в разі вчинення несовершеннолетнімі злочинів невеликої тяжкості.
Яцун О.С. аналізуються особливості обліку пом’якшують і обтяжують покарання обставин при його призначенні неповнолітнім. Робиться висновок про те, що при призначенні покарання неповнолітнім повинні враховуватися всі позитивні дані, що характеризують їх особистість, а серед негативних – тільки ті, які безпосередньо пов’язані з вчиненим злочином. Підкреслюється, що при призначенні покарання за незакінчений злочин і за злочин, вчинений у співучасті, суди, як правило, не враховують особливостей відповідної стадії, причини, внаслідок яких злочин не було доведено до кінця, а також конкретну роль, функції та ступінь інтенсивності участі неповнолітнього в скоєнні злочину. Увага акцентується на вельми частому (майже 70% вивчених кримінальних справ) призначення неповнолітнім більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.
Яцун О.С. вносяться пропозиції, спрямовані на вдосконалення чинного кримінального законодавства в частині призначення покарання неповнолітнім та підвищення ефективності правозастосовчої практики.