Якимова С.В. Кримінологічна характеристика та попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті (за матеріалами УМВСУ на Львівській залізниці)

Якимова С.В. Кримінологічна характеристика та попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті (за матеріалами УМВСУ на Львівській залізниці) : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / С.В. Якимова / Київ. нац. ун-т внутр. справ. – К., 2007. – 20 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/YAkimova-S.V.-Kriminologichna-harakteristika-ta-poperedzhennya-korislivih-zlochiniv-na-zaliznichnomu-transporti-za-materialami-UMVSU-na-Lvivskij-zaliznitsi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація Якимова С.В.  є комплексним науковим дослідженням теоретичних і прикладних проблем, пов’язаних з попередженням корисливих злочинів на залізничному транспорті на сучасному етапі.

Кримінологічне вивчення діяльності залізничного транспорту свідчить, що з його розвитком прискорюється перехід до індустріального, а на сучасному етапі – постіндустріального суспільства, в якому загострюються традиційні проблеми бідності, безробіття, економічної нерівності і ряду інших, які формують детермінанти корисливих злочинів, в тому числі на залізничному транспорті.

Аналізуючи поняття “користь” і “злочини на залізничному транспорті” розроблено авторське тлумачення корисливих злочинів на залізничному транспорті. При цьому аргументовано, що в “вузькому значенні” корисливі злочини – це такі злочини, які порушують транспортні правовідносини і мотивами яких є отримання матеріальної вигоди.

Криминологический підхід до аналізу й оцінки наслідків корисливих злочинів Якимової С.В.  на залізничному транспорті дозволив визначити специфічні ознаки їх суспільної небезпеки, які, в основному, пов’язані з порушенням транспортних правовідносин, посяганнями на безпеку руху і експлуатації залізничного транспорту, його ключовою роллю в соціально-економічному розвитку України.

Результати вивчення Якимовою С.В. кримінологічних класифікацій корисливих злочинів вказують на їх загальний характер, що не сприяє розвитку наукових знань про особливості даного виду злочинів на залізничному транспорті. У зв’язку з цим розроблено авторську криминологическую класифікацію корисливих злочинів, яка враховує специфіку і однорідність детермінант корисливих злочинів на залізничному транспорті: корисливі злочини, пов’язані з пасажирськими перевезеннями; корисливі злочини, пов’язані з вантажними перевезеннями; корисливі злочини, пов’язані з безпекою руху та експлуатації залізничного транспорту; корисливі злочини в додаткових напрямках діяльності залізничного транспорту; інші корисливі злочини, які скоюються на об’єктах залізничного транспорту.

Проведено статистичне вивчення корисливих злочинів на адміністративно-територіальному (територія України), галузевому (залізничний транспорт України) і регіонально-галузевому (Львівська залізниця) рівнях узагальнення. Зроблено висновок, що корисливим злочинам на залізничному транспорті притаманні певні особливості, які мають значення для оптимізації розробки ефективних заходів щодо їх запобігання, але не завжди враховуються на практиці.

Залежно від виду вчиненого корисливого злочину визначені характерні ознаки суб’єктів корисливих злочинів на залізничному транспорті. Суспільна небезпека корисливого злочинця на залізничному транспорті, в основному, асоціюється з особистістю злочинця-гастролера, який спеціалізується на вчиненні корисливих злочинів проти власності пасажирів, а також в певному сенсі – з особистістю злочинця-залізничника.

Детермінанти корисливих злочинів на залізничному транспорті автор розглядає: з одного боку – як детермінанти корисливих злочинів в Україні в цілому в період трансформаційних змін; а з іншого – як специфічні детермінанти, які пов’язані з особливостями діяльності залізничного транспорту України на сучасному етапі (недоліки в організації пасажирських і вантажних перевезень, недосконалість транспортного законодавства, порушення приписів суб’єктами транспортних правовідносин, безгосподарність залізничників, недоліки в діяльності транспортної міліції, воєнізованої охорони залізниці дороги, віктимна поведінка на об’єктах залізничного транспорту і ін.).

Попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті розглядається в єдності підсистем общесоциального, спеціально-кримінологічного та індивідуального попередження. Особлива увага приділяється Виктимологическая напрямку попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті.

З урахуванням галузевої специфіки запропоновано напрями спеціально-кримінологічного попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті та розроблений комплекс заходів по кожному з них. На підставі теоретичних висновків, експертних оцінок і вивчення історичного досвіду боротьби з корисливими злочинами на залізничному транспорті, визначено основні напрями вдосконалення їх попередження. В умовах реформування ОВС запропоновані якісні показники оцінки ефективності заходів попередження корисливих злочинів на залізничному транспорті.

У висновках Якимовою С.В.  сформульовані основні результати проведеного дослідження, в яких вказана ступінь вирішення поставленої проблеми.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.