Шведова Г. Л. Корупція (політико-кримінологічне дослідження) [Текст] : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.08 / Шведова Ганна Леонідівна ; Нац. акад. наук України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького. – К., 2013. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2016/12/SHvedova-G.-L.-Koruptsiya-politiko-kriminologichne-doslidzhennya.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
У дисертації Шведовою Г.Л. вперше проведено комлексне політико-кримінологічне дослідження корупції як соціального явища. Розглянуто феноменологія корупції в Україні, причини та умови корупційної злочинності, проведений глибокий аналіз корупції як проблеми політичної кримінології. Визначено політичні чинники поширення корупційної злочинності, які обумовлені політичними мотивами, політичною культурою і різними формами відхилень політичної поведінки громадян. Виявлено політичні причини корупційної злочинності, в тому числі політична криза, різні форми політичної корупції, незаконні способи боротьби з політичними опонентами, низький рівень політичної культури громадян.
Шведовою Г.Л. встановлено особливості політико-кримінологічної характеристики особи, яка вчиняє корупційні злочини. Визначено коло і критерії класифікації суб’єктів корупційних злочинів. Досліджено особливості кримінологічної характеристики особи, яка вчиняє корупційні злочини. Визначено політичні чинники характеристики суб’єктів корупційних злочинів, які впливають на ступінь суспільної небезпечності вчинених ними злочинів та формування криміногенної мотивації. Як вказує Шведова Г.Л. в авторефераті, проведена відповідна класифікація і типологізація осіб, які здійснюють корупційні злочини, яка може проводитися за критеріями, характерним для цієї криміногенної групи: за ознакою соціального статусу, спрямованістю їх діяльності, переважанням індивідуальних психологічних особливостей. Визначено елементи політико-кримінологічної характеристики особи, яка вчиняє корупційні злочини, за такими ознаками, як наявність службових повноважень, рівень органу, в якому працює особа, соціальні умови. Також виявлено, що при виникненні мотиву до вчинення корупційних злочинів значення має система ціннісних орієнтацій у особи, на формування якої істотно впливає рівень його культури, моральності.
Аналізуються сучасні підходи до антикорупційної діяльності в державі та обґрунтовується ефективність принципів культурологічної концепції протидії злочинності в цьому процесі.
Розроблено систему політико-кримінологічних засобів протидії корупції в Україні і механізм їх реалізації. Визначено, що в цій системі разом з законодавством і діяльністю органів кримінальної юстиції важливою складовою є рівень політичної культури громадян. Обґрунтовано залежність стану і поширення корупції в Україні від ефективного реалізації принципів антикорупційної культури громадян, низького рівня моральності і духовності українського суспільства.
Шведова Г.Л. у дослідженні в тексті автореферату пропонує систему заходів запобігання та протидії корупції в Україні створювати на підставі формування антикорупційної культури громадян за допомогою різних політичних інститутів, в тому числі реалізації інституту політичної відповідальності. У зв’язку з цим розкривається антикорупційний потенціал політичних чинників в системі протидії корупційній злочинності, в тому числі політичних партій, виборчих компаній, політичної культури. Обґрунтовано необхідність використання основ культурологічної концепції протидії корупційній злочинності в сфері антикорупційної діяльності шляхом виховання нової генерації політичної еліти, громадян з високим рівнем політичної культури. Важливу роль в цьому процесі має відіграти ефективне використання політичних і громадських інститутів: політичних партій, ЗМІ, освітніх установ, громадських організацій.