Шестопалова Л.М. Самогубство та доведення до самогубства: заходи протидії

Шестопалова Л.М. Самогубство та доведення до самогубства: заходи протидії : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / Л.М. Шестопалова / Нац. акад. внутр. справ України. – К., 2001. – 20 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/SHestopalova-L.M.-Samogubstvo-ta-dovedennya-do-samogubstva-zahodi-protidiyi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

В роботі Шестопалова Л.М. досліджуються теоретичні проблеми і пропонуються практичні заходи попередження самогубств і доведення до самогубства на підставі аналізу соціальних, в тому числі кримінологічних, характеристик, причин та умов існування цього явища в Україні протягом останнього десятиліття ХХ ст. Зокрема, на основі суцільного дослідження матеріалів кримінальних справ, порушених за статтею “Доведення до самогубства” КК України, матеріалів про відмову в порушенні кримінальних справ за фактом смерті внаслідок вчинення самогубства, щодобових інформаційних відомостей про вчинення самогубств жителями м.Києва в 1995-1999 рр. визначаються “групи ризику” осіб, схильних до вчинення самогубства.

Складено “узагальнені портрети” самогубці, особи, винного в доведенні до самогубства, і потерпілого в результаті вчинення цього злочину. Розроблено конкретні пропозиції щодо мінімізації суїцидальних проявів в Україні на загальносоціальному, спеціально-кримінологічної та індивідуальному рівнях, визначені суб’єкти такої профілактики, їх права та обов’язки.

Приділяється увага розгляду соціально-психологічної сутності самогубства в Україні, досліджуються соціально-історичні підходи до розуміння самогубства, а також його соціально-правова і психологічна оцінка та природа. Пропонується нова класифікація самогубців, основним критерієм якої є інтенсивність суїцидальної діяльності в плані відмови від доведення рішення про самогубство до кінця. Уточнюється обгрунтування розмежування різних видів насильницької смерті (вбивства, нещасного випадку, евтаназії та самогубства). Дисертант, аналізуючи існуючі в літературі визначення самогубства, розробляє власну. Дається кримінально-правовий аналіз доведення до самогубства, обґрунтовується розмежування цього і суміжних складів злочину. Автором пропонується також визначення доведення до самогубства.

Виходячи з трирівневого підходу ретельно Шестопаловою Л.М. досліджуються причини і умови вчинення самогубства і доведення до самогубства. Робиться висновок про те, що як на загальносоціальному, так і на спеціально-кримінологічної та індивідуальному рівнях діє не одна, а цілий комплекс причин скоєння самогубства. При цьому серед загально і спеціально-кримінологічних причин автор висуває на перше місце причини соціально-економічного характеру, в той час як на індивідуальному рівні, на його думку, в причинному комплексі лідирують причини психологічного порядку.

Спираючись на результати проведеного дослідження, Шестопалова Л.М. пропонує струнку систему попередження самогубств, в тому числі самогубства як реакції на вчинене щодо потерпілого злочин і, зокрема, внаслідок доведення до самогубства.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.