Шестопалова Л.М. Самогубство та доведення до самогубства: заходи протидії : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / Л.М. Шестопалова / Нац. акад. внутр. справ України. – К., 2001. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/SHestopalova-L.M.-Samogubstvo-ta-dovedennya-do-samogubstva-zahodi-protidiyi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
В роботі Шестопалова Л.М. досліджуються теоретичні проблеми і пропонуються практичні заходи попередження самогубств і доведення до самогубства на підставі аналізу соціальних, в тому числі кримінологічних, характеристик, причин та умов існування цього явища в Україні протягом останнього десятиліття ХХ ст. Зокрема, на основі суцільного дослідження матеріалів кримінальних справ, порушених за статтею “Доведення до самогубства” КК України, матеріалів про відмову в порушенні кримінальних справ за фактом смерті внаслідок вчинення самогубства, щодобових інформаційних відомостей про вчинення самогубств жителями м.Києва в 1995-1999 рр. визначаються “групи ризику” осіб, схильних до вчинення самогубства.
Складено “узагальнені портрети” самогубці, особи, винного в доведенні до самогубства, і потерпілого в результаті вчинення цього злочину. Розроблено конкретні пропозиції щодо мінімізації суїцидальних проявів в Україні на загальносоціальному, спеціально-кримінологічної та індивідуальному рівнях, визначені суб’єкти такої профілактики, їх права та обов’язки.
Приділяється увага розгляду соціально-психологічної сутності самогубства в Україні, досліджуються соціально-історичні підходи до розуміння самогубства, а також його соціально-правова і психологічна оцінка та природа. Пропонується нова класифікація самогубців, основним критерієм якої є інтенсивність суїцидальної діяльності в плані відмови від доведення рішення про самогубство до кінця. Уточнюється обгрунтування розмежування різних видів насильницької смерті (вбивства, нещасного випадку, евтаназії та самогубства). Дисертант, аналізуючи існуючі в літературі визначення самогубства, розробляє власну. Дається кримінально-правовий аналіз доведення до самогубства, обґрунтовується розмежування цього і суміжних складів злочину. Автором пропонується також визначення доведення до самогубства.
Виходячи з трирівневого підходу ретельно Шестопаловою Л.М. досліджуються причини і умови вчинення самогубства і доведення до самогубства. Робиться висновок про те, що як на загальносоціальному, так і на спеціально-кримінологічної та індивідуальному рівнях діє не одна, а цілий комплекс причин скоєння самогубства. При цьому серед загально і спеціально-кримінологічних причин автор висуває на перше місце причини соціально-економічного характеру, в той час як на індивідуальному рівні, на його думку, в причинному комплексі лідирують причини психологічного порядку.
Спираючись на результати проведеного дослідження, Шестопалова Л.М. пропонує струнку систему попередження самогубств, в тому числі самогубства як реакції на вчинене щодо потерпілого злочин і, зокрема, внаслідок доведення до самогубства.