Болдарь Г.Є. Незаконні дії у разі банкрутства: проблеми кримінально-правової кваліфікації та вдосконалення законодавства

Болдарь Г.Є. Незаконні дії у разі банкрутства: проблеми кримінально-правової кваліфікації та вдосконалення законодавства : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / Г.Є. Болдарь / Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. – Л., 2007. – 20 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Boldar-G.YE.-Nezakonni-diyi-u-razi-bankrutstva-problemi-kriminalno-pravovoyi-kvalifikatsiyi-ta-vdoskonalennya-zakonodavstva.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація присвячується дослідженню проблем кримінальної відповідальності за вчинення незаконних дій у разі банкрутства. Питання кримінально-правової охорони відносин неспроможності аналізуються в роботі як складова частина єдиного правового механізму регулювання даних суспільних відносин. Досліджується розвиток законодавства України, що передбачає кримінальну відповідальність за злочини, пов’язані з банкрутством.

Автором розглянуто питання про зміст родового, видового і безпосереднього об’єктів злочину, аналізуються ознаки об’єктивної та суб’єктивної сторін, а також суб’єкта незаконних дій у разі банкрутства. Встановлено протиріччя між кримінальним і регулюючим законодавством, що стали результатом недотримання принципу системності при встановленні кримінальної відповідальності за злочини, пов’язані з банкрутством. Сформульовано ряд пропозицій, спрямованих на вдосконалення ст. 221 КК України. Мова, зокрема, йде про виключення з диспозиції даної норми понять “майнові обов’язки” і “власник суб’єкта господарської діяльності”, про її доповнення вказівкою на такого суб’єкта злочину, як фізична особа – підприємець, про заміну формулювання “у разі банкрутства” обігом ” в період провадження у справі про банкрутство “, а поняття” дії “- терміном” діяння “.

Також обґрунтовано необхідність доповнення ст. 221 КК України частиною другою, виходячи з того, що суспільну небезпеку незаконних дій у разі банкрутства істотно підвищує вчинення цього злочину за попередньою змовою групою осіб, а також в період провадження у справі про банкрутство банків чи інших фінансових установ, містоутворюючих, стратегічних або особливо небезпечних підприємств.

У роботі детально досліджується правове становище арбітражного керуючого, якого, на думку дисертанта, слід визнавати посадовою особою в кримінально-правовому сенсі цього поняття. У той же час автор вважає, що проблему кримінально-правового статусу арбітражного керуючого, що відноситься в українській юридичній літературі до дискусійним, необхідно вирішувати в рамках кримінального закону в цілому, а не тільки окремо взятої норми (зокрема, ст. 221 КК), в зв’язку з чим запропоновано відповідним чином вдосконалити міститься в примітці 1 до ст. 364 КК України визначення поняття посадової особи.

Отримала подальший розвиток наукова концепція, згідно з якою в злочинах, передбачених кримінально-правовими нормами з бланкетним диспозиціями, інтелектуальним ознакою умислу винного має охоплюватися усвідомлення не тільки кримінальної, але й спеціальної (регулятивної) протиправності. Стверджується, що інтелектуальним ознакою умислу суб’єкта незаконних дій у разі банкрутства, як і інших злочинів, пов’язаних з банкрутством, має охоплюватися усвідомлення протиправності свого діяння, в тому числі з точки зору законодавства про неспроможність.

На думку дисертанта, закріплені в ст. 215 Господарського кодексу України (ГК) норми, що встановлюють власні ознаки злочинів у сфері банкрутства, не мають ніякого правового значення, оскільки лише КК визначає, які саме суспільно небезпечні діяння є злочинами, і їх кримінально-правові наслідки (ч. 2 ст. 1, ч. 3 ст. 3 КК України 2001 р). Наявність ст. 215 ГК, в багатьох положеннях суперечить ст.ст. 218 – 221 КК України, є зайвим підтвердженням неузгодженості господарського та кримінального законодавства. Тому ст. 215 з Господарського кодексу України запропоновано виключити.

Розглянуто питання про криміналізацію порушення встановленого законом порядку задоволення майнових вимог кредиторів в період провадження у справі про банкрутство, а також прийняття такого задоволення кредитором, якому відомо про незаконність наданого йому переваги. Зроблено висновок про доцільність доповнення КК України ст. 221-1 під назвою “Незаконне задоволення вимог кредиторів”, запропонована її редакція.

Досліджено проблеми розмежування незаконних дій у разі банкрутства і суміжних складів злочинів – інших злочинів, пов’язаних з банкрутством, окремих злочинів у сфері службової діяльності, злочинів проти власності, злочинів проти правосуддя і злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.