Бобонич Є.Ф. Порушення порядку зайняття господарською діяльністю та діяльністю з надання фінансових послуг: кримінально-правова характеристика (ст. 202 Кримінального кодексу України)

Бобонич Є.Ф. Порушення порядку зайняття господарською діяльністю та діяльністю з надання фінансових послуг: кримінально-правова характеристика (ст. 202 Кримінального кодексу України) : автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / Євген Федорович Бобонич / Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. – К., 2009. – 19 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Bobonich-YE.F.-Porushennya-poryadku-zajnyattya-gospodarskoyu-diyalnistyu-ta-diyalnistyu-z-nadannya-finansovih-poslug-kriminalno-pravova-harakteristika.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація Бобонич Є.Ф. є комплексним дослідженням питань кримінальної відповідальності за порушення порядку зайняття господарською діяльністю та діяльністю з надання фінансових послуг. Звертається увага на те, що за дії, передбачені ст. 202 КК України, раніше була передбачена відповідальність ст.ст. 148, 148-3, 150, 151, 154, 155-6 КК України (УРСР) 1960 року. Юридичні склади порушення порядку зайняття господарською діяльністю (незаконне підприємництво) та діяльністю з надання фінансових послуг (незаконна банківська діяльність) з окремими відмінностями характерні для сучасного кримінального законодавства країн СНД і Балтії, але не характерні для країн романо-германської системи права.

В роботі Бобонича Є.Ф. досліджуються родовий, видовий і безпосередній об’єкти злочину. Об’єктивна сторона складів злочину, передбаченого ст. 202 КК України, на думку автора, включає два обов’язкових дії: перше – вчинення фактичного господарського дії – виробництво (виготовлення і реалізація) продукції, надання послуг, виконання робіт без належної легітимації господарської діяльності; друге – отримання доходу від першої дії у великих розмірах. Отримання доходу у великому розмірі не може розглядатися в якості наслідків першої дії, оскільки може передувати, супроводжувати або слідувати за першою дією. Укладання договорів з порушенням порядку належної легітимації господарської діяльності не містить ознак злочину, склади якого передбачені ст. 202 КК України (за винятком ситуацій коли укладення договору вже саме є господарським дією – господарської послугою), а регулюється нормами Цивільного та Господарського кодексу України про визнання договорів недійсними.

Бобоничем Є.Ф. підтримується позиція, що суб’єктом злочину, передбаченого ст. 202 КК, може бути фізична особа, яка здійснює господарську дію і на яку покладено обов’язок легітимації господарської діяльності. Працівники, які здійснюють трудову функцію, і учасники господарського товариства, які здійснюють економічну функцію капіталу, не можуть визнаватися виконавцями (співвиконавцями) злочину, передбаченого ст. 202 КК України.

У роботі Бобонича Є.Ф. обґрунтовується, що споживачі незаконно реалізованої продукції, наданих послуг і виконаних робіт, що здійснюються з порушенням порядку здійснення господарської діяльності, не можуть бути визнані співучасниками цього злочину, оскільки їх інтереси з суб’єктом злочину носять зустрічний характер. Сформульовано правило кваліфікації, згідно з яким дії зустрічного характеру (купівля-продаж) не є співучастю в одному злочині.

З суб’єктивної сторони злочин характеризується прямим умислом і відсутністю корисливих мотивів. У зв’язку з цим обґрунтовується кваліфікація дій, спрямованих на імітацію господарського виробництва з метою корисливого збагачення як корисливий злочин проти власності за ст.ст. 190, 191 КК України або за ст. 225 КК України.

У роботі Бобонич Є.Ф. проводиться аналіз спеціального складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 202 КК України, розглядаються питання розмежування із суміжними складами злочину і розглядаються питання кваліфікації за сукупністю злочинів. У роботі обґрунтовується, що розмежувальних ознакою злочинів, передбачених ст.ст. 202, 203 КК України, виступає спеціальна правоздатність господарюючого суб’єкта, в зв’язку з чим вносяться пропозиції щодо зміни окремих положень постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності». Проводиться розмежування понять «доходу» від незаконної господарської діяльності і «корисливого збагачення» як ознаки окремих корисливих злочинів проти власності.

В результаті дослідження Бобоничем Є.Ф. формулюються теоретичні висновки і пропозиції щодо вдосконалення кримінального законодавства України та практики його застосування.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.