Блага А. Б. Кримінологічні особливості жіночої злочинності в Україні

Блага А. Б. Кримінологічні особливості жіночої злочинності в Україні: автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.08 / Університет внутрішніх справ. – Х., 2000. – 16 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Blaga-A.-B.-Kriminologichni-osoblivosti-zhinochoyi-zlochinnosti-v-Ukrayini.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація Блага А. Б. присвячена розкриттю кримінологічних особливостей сучасної злочинності жінок в Україні. Представлений аналіз її кількісних і якісних характеристик. У період з 1972 по 1999 роки частка жінок у загальній масі злочинців коливалася від 14 до 26%. Звертає на себе увагу наявність двох періодів різкого зростання рівня злочинності – в 1985-1987 і 1995-1998 роках. За роки незалежності держави темпи приросту кількості жінок, які вчинили злочини, випереджали відповідні показники щодо чоловіків. У той же час коефіцієнт 1фімінальной активності жінок, розрахований на 10 тисяч населення, залишається значно нижчим за аналогічний показник для чоловіків (25,95 проти 144,26).

Значна увага Благою А. Б. приділяється факторів, що обумовлюють злочинність серед жінок; в історичному аспекті розкриваються біологічні, психологічні, соціологічні теорії XIX-XX ст. Окремо розглядаються чинники сучасної злочинності в Україні. Автор зупиняється на деяких, найбільш вагомих, обставин. Аналізуються особливості детермінації індивідуальної злочинної поведінки засуджених жінок, взаємодія зовнішніх факторів (конкретної життєвої ситуації) і внутрішніх, індивідуальних якостей, сформованих під впливом оточення і генетичного спадщини.

Кримінологічна характеристика основних видів жіночої злочинності (корисливою, агресивної) крім аналізу статистичних даних включає також їх соціально-демографічні та психологічні особливості. У 1999 році органами внутрішніх справ були виявлені 12282 злодійки, 1638 шахрайок, 3588 жінок, винних у розкраданні майна шляхом привласнення, розтрати, зловживання службовим становищем, 277 взяточниц і 9847 жінок, які вчинили господарські злочини. Всього ж частка корисливих злочинів становить близько 70%. Наводяться вікові, сімейні, освітні, професійні особливості осіб корисливої ​​спрямованості. Серед психологічних особливостей жінок, які вчинили корисливі злочини, відзначаються так звані акцентуації характеру. Своєрідні риси акцентуйованих особистостей впливають також на поведінку в установах з виконання покарань, після звільнення, за місцем роботи, в сімейно-побутовий мікросередовищі.

Також Благою А.Б. у дисертації наводиться загальна характеристика жіночої кримінальної агресії. Аналізуються соціально-демографічні характеристики жінок, засуджених за агресивні злочини. Психологічна характеристика жінок, які вчинили агресивні злочини, відзначає їх тривожність, депресивність, вразливість на тлі високої підозрілості, заздрісність, егоїстичності і емоційної неврівноваженості. Певна увага в роботі приділяється вивченню жертви, оскільки часто їй належить чимала роль в механізмі скоєння злочину. Для більшості потерпілих характерними були такі риси, як агресивність, схильність до зловживання алкоголем, деспотизм, грубість по відношенню до дружини і дітей, статева розбещеність і нерозбірливість у виборі знайомих.

Небезпечною тенденцією в структурі жіночої злочинності було зростання кількості насильницьких корисливих діянь. Грабежі, що займають лідируючу позицію серед злочинів даної групи, найчастіше відбуваються спонтанно, під впливом ситуації, в тому числі вік-Тимний поведінки потерпілого. Розбійні напади відрізняються більш кваліфікованим характером: кожна четверта розбійниця діяла з заздалегідь виникли умислом. Звертає на себе увагу негативна характеристика цієї категорії жінок практично за всіма показниками: дармоїдство, пияцтво, статева розбещеність, інтенсивний рецидив. Їм притаманні такі особистісні риси, як підозрілість, тривожність, радикалізм, прагматизм, а також високий рівень загальної агресивності і ворожості. .

Блага А. Б. розглядає практику діяльності органів внутрішніх справ та інших суб’єктів, що здійснюють роботу з профілактики жіночої злочинності, а також наводяться ефективні корекційні програми, створені на основі сучасних розробок прикладних галузей психології відзначається позитивний вплив на процес ресоціалізації даної категорії осіб таких громадських інститутів, як трудові колективи, релігійні конфесії, жіночі та благодійні організації.

 

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.