Білоконь М.А. Запобігання злочинності неповнолітніх: досвід країн Європейського Союзу [Текст] : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.08 / Білоконь Марія Анатоліївна ; Нац. акад. прав. наук України, НДІ вивч. пробл. злочинності ім. В. В. Сташиса. – Х., 2013. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Bilokon-M.A.-Zapobigannya-zlochinnosti-nepovnolitnih-dosvid-krayin-YEvropejskogo-Soyuzu.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
У дисертації Білоконь М.А. розглядається ряд теоретичних і практичних проблем організації процесу вивчення злочинності неповнолітніх в країнах-членах ЄС та її попередження. З цією метою на основі систематизації і узагальнення основних підходів до визначення масштабів явища злочинності неповнолітніх представлена кількісно-якісна модель сучасної підліткової злочинності в Західній Європі.
Ряд виявлених Білоконь М.А. змін в рівні і структурі злочинності неповнолітніх за останні роки свідчить про несприятливі для західного суспільства тенденції в життєвих умовах формування молодого покоління. Особлива увага в роботі приділена відтворенню типових ознак і властивостей європейського неповнолітнього правопорушника.
З урахуванням диференціації різних сфер соціалізації підлітків і виявлення особливостей їх впливу, Білоконь М.А. проведена класифікація чинників, що обумовлюють сучасну європейську злочинність неповнолітніх. Автором зроблено висновок про те, що сьогодні найпоширенішою теорією, яка б пояснила існування злочинності неповнолітніх, є багатофакторна теорія.
На підставі поглибленого аналізу нормативно-правової бази ЄС в галузі попередження протиправної поведінки підлітків, з урахуванням криміногенної ситуації Білоконь М.А. виділяються найбільш ефективні на сьогоднішній день стратегічні напрямки у відповідній сфері.
Білоконь М.А. робиться акцент на доцільності врахування позитивного досвіду боротьби зі злочинністю неповнолітніх на Заході при розробці конкретних пропозицій щодо протидії відповідного сегменту злочинності в Україні. Крім того, дисертантка запропоновані деякі шляхи імплементації в законодавство і практичну діяльність різних соціальних інституцій України окремих складових ефективного досвіду попередження злочинності неповнолітніх в державах-членах ЄС.
У дисертації Білоконь М.А. проведена класифікація програм попередження злочинності серед неповнолітніх в ЄС з акцентом саме на профілактичних програмах щодо усунення факторів ризику, що сприяють різним видам протиправної поведінки підлітків. Програми згруповані за критерієм їх змісту і виділені: програми щодо зміцнення сім’ї, усунення негативних факторів шкільного виховання, соціальної профілактики злочинності та відновного правосуддя (що включають медіацію, роботу служб пробації, реалізацію політики примирення злочинця і потерпілого та ін.).