Берзін П.С. Злочинні наслідки в механізмі кримінально-правового регулювання: автореф. дис. … д-ра юрид. наук : 12.00.08 / П. С. Берзін ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. – К., 2010. – 35 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Berzin-P.S.-Zlochinni-naslidki-v-mehanizmi-kriminalno-pravovogo-regulyuvannya.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
Робота Берзіна П.С. присвячена дослідженню проблем визначення впливу злочинних наслідків як кримінально-правового явища, його окремих видів на кримінально-правове регулювання, а також моделювання системного значення таких наслідків у кримінальному праві в цілому. Досліджується зміст наслідків поведінки людини як філософського поняття, поняття наслідків у соціальній сфері та суспільно небезпечних наслідків як певних змін в об’єкті кримінально-правової охорони.
Шляхом визначення змісту родових характеристик, властивих даним поняттям як більш широким за обсягом, сформульовано зміст злочинних наслідків і з урахуванням цього розкрито особливості поділу власне злочинних наслідків на окремі види, зокрема, злочинні наслідки як обов’язковий «компонент» будь-якого злочину і злочинні наслідки як елемент складу злочину.
Берзіним П.С. досліджено особливості впливу наслідків поведінки людини на кримінально-правове регулювання з урахуванням визначення змісту і структури механізму кримінально-правового регулювання. Визначено особливості впливу відповідних змін в об’єкті кримінально-правової охорони (в тому числі суспільно небезпечних наслідків і злочинних наслідків) на функціонування механізму кримінально-правового регулювання в межах його окремих режимів. Такими режимами визнаються: а) режим дотримання особою відповідних кримінально-правових норм-заборон і б) режим їх порушення в зв’язку з совёрцгеніем злочину. Оскільки предметом дисертаційного дослідження являются злочинні наслідки, то облік інших видів суспільно небезпечних наслідків в «роботі» механізму кримінально-правового регулювання розкривається узагальнено і стосується, зокрема, режиму порушення норм-заборон, який пов’язаний з вчиненням суспільно небезпечного діяння неосудною особою і особою, які не досягли віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність.
У межах першого режиму розкривається зміст наслідків поведінки, яке не є кримінально-правової аномалією, і виключає при цьому суспільну небезпеку і / або кримінальну протиправність і застосування внаслідок цього заходів кримінально-правового впливу. Видами такої поведінки є: діяння, яке не містить один з видових ознак складу злочину; малозначне діяння; діяння, вчинене за обставин, що виключають його злочинність; невинуватою заподіяння шкоди. У межах другого режиму «роботи» механізму кримінально-правового регулювання значення злочинних наслідків, властивих всім злочинам, і наслідків як елемента складу злочину розкривається шляхом визначення специфіки їх визнання: а) «складової» підстави кримінальної відповідальності; б) характеристикою фактичного підстави кваліфікації злочину; в) законодавчим орієнтиром, необхідним для відмежування злочину від інших (незлочинні) правопорушень і злочинів одного виду від іншого.
У дисертації Берзіна П.С. обґрунтовується висновок, що за своєю юридичною природою наслідки поведінки людини, їх види є юридичними фактами. З урахуванням визнання кримінально-правових норм обов’язковим елементом зазначеного механізму досліджені особливості обліку злочинних наслідків на рівні окремих інститутів Загальної та відповідних груп норм Особливої частини кримінального права України. Це дозволило дисертанту розглянути особливості обліку наслідків поведінки людини при визначенні: малозначного діяння; незакінченого злочину; поняття вини та її форм; поняття єдиного злочинного результату як одного з обов’язкових ознак співучасті в злочині; обставин, що виключають злочинність діяння, як своєрідного орієнтира при розмежуванні неприступної поведінки і злочини; призначення покарання; основних техніко та спеціально-юридичних аспектів, а також змістовних характеристик наслідків як елемент складів злочинів певних видів.
Дисертантом проаналізовано основні теоретичні та правозастосовні «рівні» обліку відповідних наслідків при кваліфікації злочинів, коли певні проблеми вирішуються на етапі кримінально-правової оцінки вчиненого. Зокрема досліджені особливості обліку наслідків при кваліфікації злочинів у сфері господарської діяльності на основі визначення характеру і змісту їх (наслідків) конкретних видів, коли вони: а) набувають значення тільки матеріальної шкоди і б) коли матеріальна шкода з’єднується зі шкодою іншого виду (наприклад, моральним, шкодою, пов’язаних з приниженням честі, гідності, ділової репутації, іншим обмеженням законних прав чи інтересів фізичних та юридичних осіб).
На підставі проведеного дослідження Берзіним П.С. в дисертації висунуто і обґрунтовано пропозиції щодо зміни і доповнення окремих норм КК України, а також існуючих положень вітчизняної правозастосовчої практики щодо особливостей обліку наслідків поведінки людини на етапі кримінально-правової оцінки вчиненого.