Березовський А.А. Кримінологічні основи амністії : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / А.А. Березовський / Одес. нац. юрид. акад. – О., 2007. – 19 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Berezovskij-A.A.-Kriminologichni-osnovi-amnistiyi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
У роботі Березовський А.А. висвітлені питання, пов’язані з виникненням, становленням і розвитком інституту амністії в Україні та за кордоном. Виявлено фактори, що зумовлюють застосування амністії, зміна її форм і змісту в різні історичні періоди. Встановлено системні зв’язки між амністією та іншими соціальними явищами: релігією, політикою, злочинністю. Значну увагу приділено проблемам визначення законодавчої дефініції амністії, концептуальним основам законодавчого регулювання інституту амністії, виявлення місця, ролі і функцій амністії в системі кримінальної юстиції України, з’ясування впливу амністії на процес відтворення злочинності.
Березовським А.А. робляться висновки про те, що зловживання правом амністії, соціально і кримінологічних не обумовлене застосування амністії призводить до негативних змін у суспільному житті, погіршення кримінальної ситуації. Своєчасне, детерміноване об’єктивними факторами, соціально і кримінологічних обумовлене застосування амністії робить позитивний вплив на суспільство, сприяє гуманнізаціі кримінальної політики, володіє певним антикриміногенним ефектом.
Основним фактором, що обумовлює застосування амністії в Україні, є перевищення лімітів змісту в органах і установах кримінально-виконавчої системи. Однією з головних функцій амністії в зв’язку з цим виступає розвантажувальна функція. За допомогою застосування амністії в Україні вирішувалася також проблема дотримання прав засуджених і осіб, до яких застосовано запобіжний захід у вигляді взяття під варту. Деякі з амністій мали політичну спрямованість.
Розвантажувальна і політична функції не змінюють юридичної та соціальної сутності амністії, так як амністія є мірою гуманізму щодо амністуються осіб.
Під дію актів амністії в Україні, в основному, підпадають неповнолітні особи, люди похилого віку, учасники Великої Вітчизняної війни, не позбавлені батьківських прав чоловіки та жінки, які мають неповнолітніх дітей і деякі інші категорії осіб, які вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості.
Підстави амністії є похідними від підстав загальних видів звільнення від кримінальної відповідальності, покарання та його відбування, але, в силу виняткового характеру амністії, є ширшими.
Останнім часом задані в актах амністії параметри амністування знаходять все меншу, в кількісному плані, реалізацію. Злочинність традиційно амністуються осіб стає більш тяжкою, деякі особи, в силу законодавчих обмежень, не підлягають амністії. Значна реалізація розвантажувальної функції амністії при збереженні основних детермінант злочинності виступає в ролі істотного криміногенного фактора, що обумовлює обмежене застосування амністії до певних категорій осіб. Застосування амністії до учасників організованих злочинних формувань є обмеженим.
У дисертації Березовськиого А.А. розроблені кримінологічно обгрунтовані рекомендації, спрямовані на удосконалення правового регулювання та застосування амністії в Україні.