Балобанова Д.О. Теорія криміналізації : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / Д.О. Балобанова / Одес. нац. юрид. акад. – О., 2007. – 17 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Balobanova-D.O.-Teoriya-kriminalizatsiyi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
Дисертація Балобанова Д.О. є першим в Україні комплексним монографічним дослідженням питань обґрунтування кримінальної-правого заборони. На основі методології теорії кримінального права з використанням діалектичного та інших наукових методів Балобановою Д.О. досліджено визначення кримінальної та кримінально-правової політики, процесу криміналізації як одного з методів кримінально-правової політики, обґрунтовується система факторів, що підлягають врахуванню при встановленні кримінально-правової заборони, і принципів, які впливають на процес формулювання кримінально-правової норми.
Балобановою Д.О. дається визначення теорії криміналізації, а також аргументується доцільність виділення її поряд з теорією кваліфікації, пеналізації та призначення покарання. Приділено увагу дослідженню процесу побудови кримінального законодавства України, виявлені окремі недоліки (відсутність легального визначення дефініцій, наявність великої кількості оціночних категорій, неузгодженість одних і тих же понять, які використовуються в різних нормах і т.п.).
Пропонується виділяти кримінальну політику, яка була комплекс заходів з протидії злочинності, і кримінально-правову політику, що включає в себе законотворчу та правозастосовну діяльність державної влади в сфері кримінально-правового регулювання. Кримінальна політика містить у собі кримінально-правову політику.
На підставі вивчення поняття криміналізації в динаміці і статиці, Балобанова Д.О. під теорією криміналізації пропонує розуміти сукупність знань, що будуються на основних напрямках і засобах здійснення кримінально-правового регулювання (кримінальна політика) з використанням певних інструментів (підстави криміналізації), з метою формування і закріплення законодавчої волі за встановленню кримінально-правової заборони.
Складовими елементами теорії криміналізації є: 1) основні напрямки і способи здійснення кримінально-правового регулювання; 2) підстави криміналізації; 3) законодавча техніка і принципи криміналізації.
До підстав криміналізації слід відносити: 1) суспільну небезпеку, якій охоплюється наявність достатньо серйозного матеріальної чи моральної шкоди, завданої потерпілим; 2) типовість і достатню поширеність антигромадської поведінки, але з урахуванням ступеня їх суспільної небезпеки і страху перед злочинністю; 3) динаміку суспільно небезпечних діянь з урахуванням причин та умов, що їх породжують; 4) необхідність впливу саме кримінально-правовими заходами; 5) облік можливостей системи кримінальної юстиції в протидії тим чи іншим формам антигромадської поведінки і як їх складову – наявність матеріальних ресурсів для реалізації кримінально-правової заборони; 6) відповідність позитивних і негативних наслідків криміналізації; 7) рівень суспільної правосвідомості і психології та історичні традиції.
Принципами криміналізації є: 1) беспробельность закону і ненадмірність заборони; 2) визначеність і єдність термінології; 3) доцільність.