Байда А.О. Відповідальність за незаконну лікувальну діяльність за КК України (аналіз складу злочину, питання кваліфікації) : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / А.О. Байда / Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. – Х., 2006. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Bajda-A.O.-Vidpovidalnist-za-nezakonnu-likuvalnu-diyalnist-za-KK-Ukrayini-analiz-skladu-zlochinu-pitannya-kvalifikatsiyi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
Дисертація Байди А.О. присвячена проблемам відповідальності за незаконну ле-чебно діяльність, а також розгорнутого аналізу ознак складу пре-дження, передбаченого ст. 138 КК. Аналізуються ознаки складу злочину, передбаченого ст. 138 КК (об’єкт, об’єктивна сторона, суб’єктивна сторона, суб’єкт). У дослідженні Байда А.О. вперше проведено детальний аналіз поняття “незаконна лікувальна діяльність”, встановлено його співвідношення з поняттям “незаконне лікування”, що відбулася в КК УРСР 1960 року, а також вперше аналізуються спеціальні суб’єкти неза-кінної лікувальної діяльності, в зв’язку з чим запропоновано їх типологія.
Робота Байди А.О. ґрунтується на тому, що лікувальна діяльність – це специфічнічна форма поведінки особи, що включає як акти дії, так і бездії-наслідком, що характеризується застосуванням спеціальних методів і засобів, що має предметом свого застосування здоров’я іншої особи і направ-лена на усунення причин і умов патологічних процесів, викликаний-них порушенням нормального функціонування людського організму. При цьому лікувальна діяльність характеризується низкою ознак: 1) включає в себе не тільки акти дії, а й акти бездіяльності (в физиче-ському сенсі). Таким, наприклад, можна визнати спеціальне утримайтеся-ня від впливу на організм пацієнта під час курсу незаконної міді-каментозних лікувальної діяльності; 2) лікувальна діяльність це завжди процес, а не “одноразовий” поведінковий акт. Він включає в себе складність ву систему окремих дій, кожна з яких відрізняється своєю спе-ціфікой і, в кінцевому рахунку, спрямована на попередження та усунення патологічних процесів; 3) для того, щоб незаконна діяльність особи була визнана лікувальною і підпадала під ознаки злочину, перед-смотрением ст. 138 КК, необхідно щоб вона полягала у впливі на причини і перебіг патологічних процесів в організмі пацієнта, з метою їх усунення (лікування) і / або відновлення порушеної функції (реабілітація). У тих випадках, коли мають місце лише зовнішні ознаки незаконної лікувальної діяльності, при відсутності зазначеної мети (без наміру здійснювати лікування і реабілітацію), вчинене не може ква-ліфікованих по ст. 138 КК.
Дослідження Байди А.О. також містить принципові позиції автора відносно співвідношення незаконної лікувальної діяльності з шахрайством і незаконним абортом. Сформульовано пропозиції щодо совершенствова ню відповідних положень чинного кримінального законодавства України та практики його застосування.