Бабаніна В.В. Кримінальна відповідальність за залишення в небезпеці

Бабаніна В.В. Кримінальна відповідальність за залишення в небезпеці [Текст] : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.08 / Бабаніна Вікторія Вікторівна ; Київ. нац. ун-т внутріш. справ. – К., 2010. – 20 с.

[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Babanina-V.V.-Kriminalna-vidpovidalnist-za-zalishennya-v-nebezpetsi.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]

Анотація до автореферату

Дисертація є комплексним науковим монографічним дослідженням проблем кримінальної відповідальності за залишення в небезпеці. В роботі досліджено історичний розвиток кримінального законодавства про залишення в небезпеці, яке діяло на території сучасної України. Здійснено порівняльно-правовий аналіз кримінального законодавства України до законодавства зарубіжних країн та країн СНД щодо кримінально-правової заборони залишення в небезпеці.

Акцент зроблений на дослідженні основного безпосереднього об’єкта цього злочину. Їм є суспільні відносини в сфері охорони життя і здоров’я. Тому в диспозиції даної норми, на думку автора має бути зазначено на небезпечне не тільки для життя, але і для здоров’я стан.

При вивченні потерпілого від злочину, передбаченого ст. 135 КК України, встановлено, що їм є безпорадне обличчя, яке знаходиться в небезпечному для життя стані. Ознаками такої особи є безпорадний стан, наявність небезпеки для життя.

Проаналізовано дві форми об’єктивної сторони залишення в небезпеці, а саме: бездіяльність-невтручання і бездіяльність, яка викликана попередніми діями винної особи. Підтверджено, що виявлення причинно-наслідкового зв’язку між вчиненим діянням і суспільно небезпечним наслідком полягає у визначенні можливості запобігання наслідкам при наданні суб’єктом злочину допомоги потерпілому, а також при встановленні того, що надання такої допомоги все одно не врятувало б потерпілого. Визначено момент закінчення вчинення злочину. Обґрунтовано, що під іншими тяжкими наслідками в ч. 3 ст. 135 КК України слід розуміти заподіяння потерпілому тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень або зникнення його безвісти.

Особлива увага приділяється проблемі спеціального суб’єкта кримінально-правової заборони залишення в небезпеці. Їм є фізична осудна особа, яка на момент вчинення злочину досягла 16-річного віку і на яку покладено обов’язок піклуватися про безпорадному особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, або коли сама особа поставило потерпілого в небезпечне для життя стан. Автором науково обґрунтовано пропозицію щодо вдосконалення ч. 2 ст. 135 КК України, шляхом розширення кордонів суб’єкта, до якого слід крім матері новонародженої дитини віднести батька дитини.

Обґрунтовується положення, що вчинення злочину, передбаченого ст. 135 КК України проявляється в змішаній формі вини.

В ході дослідження встановлено, що злочин, передбачений ст. 135 КК України, слід відмежовувати від суміжних злочинів та правопорушень, а саме від ч. 1 ст. 115, п. 2. ч. 2 ст. 115, ст.ст. 117, 136, 139, 166, 284, КК України та ст. 122-2 КУпАП.

Проаналізовано тенденції визначення покарання в ст. 135 КК України, а також викладені результати вивчення практики призначення судами України покарань за залишення в небезпеці. Обґрунтовано необхідність вдосконалення покарання в нормах за залишення в небезпеці. Науково доведено авторське бачення щодо доцільності встановлення одного із спеціальних видів звільнення від кримінальної відповідальності за залишення в небезпеці. Вироблено пропозиції щодо вдосконалення ст. 135 КК України.

Увійдіть до вашого акаунту

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.