Бабанін С.В. Кримінальна відповідальність за порушення чинних на транспорті правил : автореф. дис… канд. юрид.: 12.00.08 / С.В. Бабанін / Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. – Д., 2008. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Babanin-S.V.-Kriminalna-vidpovidalnist-za-porushennya-chinnih-na-transporti-pravil.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
Дисертація Бабаніна С.В. присвячена дослідженню актуальних проблем встановлення кримінальної відповідальності за порушення чинних на транспорті правил.
Розглянуто витоки та сучасний стан проблеми кримінально-правової охорони безпеки руху на транспорті: визначено підходи національного законодавця до кримінально-правовий захист різних видів транспорту, проведено порівняльний аналіз кримінального законодавства України, що встановлює відповідальність за порушення чинних на транспорті правил, з аналогічним законодавством окремих зарубіжних країн .
Розкривається соціальна обумовленість кримінально-правової відповідальності за порушення чинних на транспорті правил: розглянуті основні чинники, що обумовлюють обсяг, характер і способи криміналізації зазначеного вище діяння. Використаний законодавцем в КК України підхід, згідно якого прийнято резервну кримінально-правову норму, яка встановлює відповідальність за порушення чинних на транспорті правил, при наявності в КК певної кількості норм, що відображають специфіку конкретних суспільно небезпечних діянь у сфері охорони безпеки руху та експлуатації транспорту, є повністю обґрунтованим.
Бабаніним С.В. проведено комплексний системний аналіз складу злочину, що передбачає відповідальність за порушення чинних на транспорті правил (ст. 291 КК).
Законодавець не виділяє в даній нормі предмет як обов’язкова ознака цього злочину, оскільки не вказує в ній на предмети матеріального світу. Транспортні засоби в ст. 291 КК слід розглядати як предмет суспільних відносин, що охороняються цією нормою.
У роботі Бабанін С.В. обґрунтовує думку про доцільність обмеження використання оціночних понять в конструкціях складів злочинів, у зв’язку з чим пропонується замість словосполучення «інші тяжкі наслідки» встановити певні критерії злочинності порушення діючих на транспорті правил – заподіяння середньої тяжкості, тяжких тілесних ушкоджень, смерті людей.
Аналіз суб’єктивних ознак злочину, передбаченого ст. 291 КК, і практики її застосування дозволяє зробити наступні висновки: диспозиція цієї норми не виділяє додаткових ознак суб’єкта цього злочину, тому їм є фізична осудна особа, яка досягла 16 років; психічне ставлення особи до будь-якого з наслідків порушення правил на транспорті характеризується необережною формою вини у вигляді злочинної самовпевненості або злочинної недбалості.
Внесено пропозиції можливого удосконалення кримінального законодавства, що встановлює відповідальність за порушення чинних на транспорті правил та покарання за їх вчинення. Так, Бабаніним С.В. запропоновано нову редакцію ст. 291 КК, при вдосконаленні якої використані наступні положення: 1) диференціація відповідальності залежно від певних суспільно небезпечних наслідків: середньої тяжкості, тяжких тілесних ушкоджень, смерті одного або декількох потерпілих і встановлення в нормі відповідно ступеня суспільної небезпеки зазначених наслідків трьох частин; 2) декриміналізація заподіяння великої матеріальної шкоди внаслідок порушення чинних на транспорті правил; 3) визначення в диспозиції норми ознак суб’єкта даного злочину; 4) встановлення в санкціях всіх частин в якості додаткового покарання позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.