це термін, який вживається у кримінально-правовій літературі у двох значеннях:
- 1) як синонімічний до термінів «Злочинні наслідки», «Суспільно-небезпечні наслідки» та ін. (А. Герцензон, Н. Дурманов, Т. Костарєва, О. Міхлін та ін.);
- 2) як окремий термін для позначення специфічного поняття (Я. Брайнін, Н. Кузнєцова, А. Чучаєв та ін.).
Зміст
Злочинний результат як окреме поняття
У другому випадку, прихильниками виокремлення поняття злочинний результат вказується, що злочинний результат є поняттям більш «широким» за змістом, ніж злочинні наслідки. Така точка зору обґрунтовується на прикладі: при викраденні деталі станка особою, в наслідок простою цеху, завод поніс величезні збитки; при цьому, вартість викраденої деталі – це злочинний наслідок, а вся шкода спричинена злочином (величезні збитки заводу) – це, власне, “Злочинний результат”. Прихильники цієї точки зору вказують, що поняття злочинного результату та «Злочинні наслідки» відрізняються не за механізмом впливу на об’єкт злочину, а за обсягом, при чому, для кваліфікації діяння значення мають лише злочинні наслідки, а не злочинний реузльтат (А. Чучаєв).
Інші точки зору на поняття злочинного результату у кримінальному праві
Базуючись на такому розумінні злочинний результат, у науковій літературі зустрічається точка зору, що злочинний результат знаходиться за межами складу злочину (фактично, це будь-яка шкода, яка заподіюється злочином), в той час як злочинні наслідки мають реальне значення для складу злочину (це саме та шкода, яка передбачається крим.-прав. нормою).
Як не дивно, у кримінально-правовій літературі, поряд із названою вище, існує абсолютно протилежна точка зору (яка, до речі, виникла раніше), за якою злочинний результат – це ті наслідки, що мають значення для складу злочину, а злочинні наслідки – це всі зміни, що відбуваються в зв’язку із вчиненням злочину у зовнішньому світі (Я. Брайнін). Тобто злочинний результат при такому підході навпаки, більш «вузька» категорія, аніж злочинні наслідки.
Існує також точка зору, що поняття злочинного результату та злочинні наслідки співвідносяться між собою як форма та зміст (Н. Кузнєцова). При цьому, під результатом необхідно розуміти матеріальне утворення, що має натуральний, вартісний, медико-біологічний, фізико-хімічний та ін. розміри, що можуть бути виміряні.
Злочинний результат та злочинні наслідик: різниця
Окремі вчені пов’язують різницю між злочинним результатом та злочинними наслідками, відповідно, розрізнюючи ці поняття, з конкретною формою вини, зокрема, вказується, що злочинний результат – це шкідливі зміни в об’єкті, що здійснюються цілеспрямовано або опосередковано (умисел), в той час як злочинні наслідки – це також шкідливі зміни в об’єкті, однак пов’язані з необережною поведінкою особи (С. Землюков).
Водночас, така точка зору обґрунтовано піддається критиці, а сам підхід виявляється явно не досконалим при його застосуванні щодо тих складів злочинів, де можливе поєднання двох форм вини (коли настання додаткових наслідків є кваліфікуючою ознакою умисного діяння, однак ставлення особи до них є необережним).