це рідко вживаний термін, який, не зважаючи на це, може використовуватись у кримінологічній та кримінально-правовій літературі в багатьох значеннях:
1) як синонімічний термін до терміну «Злочинний промисел» (див. Злочинний промисел), який по своїй суті становить ні що інше як систематичну злочинну діяльність, метою якої є отримання нетрудового доходу;
2) як окремий термін для позначення особливого різновиду одиничних злочинів (див. Одиничний злочин), який характеризується постійним здійсненням однотипної суспільно небезпечної поведінки, яка складається, як правило, з неоднакових дій (хоча, при цьому, не виключається вчинення ряду тотожних дій).
Характерним прикладом такого одиничного злочину є створення стійкої озброєної групи – банди, що являє собою діяння, «розтягнуте» в часі та яке складається (чи може складатись) з неоднакових актів: вербування членів банди, придбання зброї, забезпечення транспортними засобами, розподіл ролей між учасниками банди та ін. При цьому, злочинна діяльність характеризується саме тим, що вся поведінка об’єднана спільною метою та охоплюється змістом тієї чи іншої норми Особливої частини кримінального закону, що встановлює ознаки одного складу злочину.
Дану точку зору обґрунтовують окремі вчені (Т.Е. Караєв та ін.). Заперечуючи такий підхід, у науковій літературі вказується, що такі дії є не особливим різновидом одиничного злочину – «злочинна діяльність», а являють собою готування до вчинення злочину, однак така точка зору також піддається критиці, яка базується на поширеній у науці кримінального права тезі, щодо об’єктивної неможливості вчинення підготовчих дій (готування до злочину) в усічених складах (див. Усічений склад злочину);
3) як окремий термін для позначення системи суспільно небезпечних діянь, передбачених кримінальним законом, що вчинюються шляхом усвідомленої вольової поведінки особи з антисоціальною спрямованістю або з деформованою морально-психологічною структурою для досягнення своїх потреб.
Злочинна діяльність у кримінології
У кримінологічній літературі, термін злочинна діяльність, переважним чином, використовується по відношенню до рецидивістів та професійних злочинців. Відмічається, що використання терміну злочинна діяльність щодо рецидивістів є невдалим, натомість пропонується вживати термін «злочинна кар’єра» (див. Злочинна кар’єра рецидивіста), який до того ж має дещо інше змістовне значення, крім того, вказується, що термін З.д. характеризує здебільшого поведінку злочинця-професіонала (В. Батиргареєва).