це фундаментальне поняття у кримінальному праві та кримінології, що являє собою правопорушення, вчинення якого тягне застосування до винної особи заходів кримінальної відповідальності.
Незважаючи на те, що самі злочини відомі людству з прадавніх часів, дослідження показують, що законодавству Стародавнього світу і Середніх віків загальне поняття злочин не було відомо (не застосовувалось). Вважається, що вже з французьких кримінальних кодексів 1791 і 1810 років можна виділити окремі ознаки, характерні для визнання злочинними діянь, зокрема, злочином стало визнаватися діяння, заборонене кримінальним законом під загрозою покарання, згідно з принципом nullum crimen sine lege.
Зміст
Поняття злочин у сучасних КК
Більшість сучасних КК містить або чисто формальне (тобто, злочин – це діяння, заборонене кримінальним законом під загрозою покарання), або формально-матеріальне визначення злочину, включаючи в нього крім зазначеного, також ознаку суспільної небезпечності.
У КК країн СНД переважним чином акцентується увага на формально-матеріальному визначенні. Крім того, для КК країн СНД характерним є також використання принципу суб’єктивного ставлення в вину, тобто до поняття злочин додається ще й ознака винності, в той час як більшість КК Європи не містять такої вказівки, а часто, і взагалі визначення самого поняття злочин.
Ознаки злочину за кримінальним кодексом України
В вітчизняній доктрині кримінального права злочин розглядається з формально-матеріальної точки зору. Традиційно вважається, що злочину притаманні такі обов’язкові ознаки:
- це діяння, вчинене суб’єктом злочину;
- воно є винним;
- вказане діяння є суспільно небезпечним;
- відповідне діяння передбачене чинним КК.
Мається на увазі, що обов’язковою ознакою злочину. є також 5. кримінальна караність. Відсутність хоча б однієї з цих ознак вказує на відсутність злочин Наведені вище ознаки дозволяють розглядати злочин як визначене кримінальним законом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом злочину.
Класифікація злочинів: підходи та критерії
В залежності від різноманітних підстав, злочин можуть розділятися на певні групи. Існуючі класифікації злочинів носять нормативний (законодавчий) або доктринальний (науковий) характер. Найчастіше зустрічаються класифікації злочинів за характером і ступенем їх суспільної небезпеки та по родовому об’єкту.
За іншими критеріями класифікації включають в себе характеристику способу вчинення злочину, ступінь його закінчення, ознаки суб’єкта і суб’єктивної сторони і т. д. Від злочину необхідно відрізняти малозначне діяння, яке хоча і містить всі ознаки злочину, таким не визнається через відсутність суспільної небезпеки (або значної суспільної небезпеки).