означає, що приписи закону кримінальну відповідальність у певних випадках поширюються на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності. Питання щодо зворотньої дії закону про кримінальну відповідальністьу кримінальному правовій теорії як правило, виходячи з основних галузевих принципів кримінального права (гуманізм, перевага пом’якшуючих відповідальність обставин та ін.), як правило вирішується таким чином: закон про кримінальну відповідальність, який скасовує злочинність діяння, пом’якшує крим. відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі.
Такий закон поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання цим законом чинності, у тому числі й на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. Закон про кримінальну відповідальність, що встановлює злочинність діяння або посилює крим. відповідальність, не має зворотної дії в часі.
Зворотна дія закону про кримінальну відповідальність: проміжний закон
Існують випадки, коли з часу вчинення злочину і до часу засудження особи закон про кримінальну відповідальність змінювався більше ніж один раз (див. Проміжний кримінальний закон). У таких випадках у теорії кримінального права та на практиці немає єдиного підходу стосовно того, який саме закон повинен застосовуватись.
У більшості джерел переважає точка зору, що повинен застосовуватися найбільш сприятливий для винного закон із усіх, що були чинними у цей період. При визначенні зворотної дії закону про кримінальну відповідальність необхідно враховувати особливості деяких видів ускладненого одиничного злочину (мова йде про триваючі та продовжувані злочини – див. відповідні терміни), зокрема – час їх вчинення.
У випадках, коли триваючий чи продовжуваний злочин почався під час дії старого закону і вчинювався під час дії нового закону, який пом’якшує крим. відповідальність за відповідне діяння, може бути застосований новий закон.