це одна з цілей покарання (див. Цілі покарання), яка полягає у такому впливі покарання, що з одного боку позбавляє засуджених можливості вчиняти нові злочини, а з іншого забезпечує запобігання вчинення злочинів з боку інших осіб.
Види запобігання вчиненню нових злочинів
У зв’язку із цим, у кримінально правовій та кримінологічній літературі прийнято виділяти два види запобігання вчиненню нових злочинів, або по-іншому, в контексті розгляду даної цілі покарання виділяють:
- загальне попередження; та
- спеціальне попередження.
В окремих джерелах їх називають загальна та спеціальна превенції (див. відповідні терміни). Мета запобігання вчиненню нових злочинів, в залежності від її спрямування (загальна чи спеціальна превенція), досягається у різний спосіб.
Водночас, найчастіше вказується, що з одного боку, наприклад, тривале ув’язнення особи, як правило, значно ускладнює вчинення нею нових злочинів (використання ж смертної кари, в тих країнах, де вона не заборонена – взагалі унеможливлює їх вчинення у подальшому), а з іншого боку, публічність та обізнаність суспільства про такі несприятливі наслідки покарання, сприяє відмові окремих членів суспільства від протиправних задумів, діяльності під загрозою неминучості та суворості можливого покарання, реалізацію якого вони чітко усвідомлюють на прикладі вже засуджених осіб.