це різновид кримінально-правової превенції (див. Кримінально-правова превенція), який полягає у запобіганні вчинення злочинів будь-якими особами. Поняття загальна превенція розглядається як у кримінальному праві так і у кримінології, у зв’язку із чим, можливі різні інтерпретації даного терміну.
Поряд із цим, основна суть загальної превенції зводиться до страху злочинця перед покаранням, яке з високою ймовірністю може настати за вчиненням злочину.
Загальна превенція як ціль покарання
Загальна превенція є однією з цілей покарання (див. Цілі покарання). У науковій літературі вказується, що мета превенції може досягатись інформуванням суспільства про вчинені злочини і покарання, що були застосовані до злочинців, а також проведенням з боку держави інформаційної політики, спрямованої на створення негативного образу злочинця, непримиренного ставлення до злочинів в цілому.
При цьому, як показує практика, основна увага стосовно здійснення загальної превенції повинна приділятись не стільки тяжкості покарання (під загрозою якого виникає страх, який власне й утримує від вчинення злочину), скільки його невідворотності (як показують дослідження, чим нижче відсоток осіб, які виявляються здатними уникнути покарання, тим вище ефективність такої).
Питання загальної превенції у кримінальному праві розглядається поряд із профілактичною функцією кримінального права (див. Профілактична функція).