Кожне злочинне діяння, яке вчинюється особою має власну кримінально-правову характеристику, у якій відображаються його основні властивості, наслідки тощо. Кримінально-правова характеристика має важливе значення у науці кримінального права, бо дозволяє детально охарактеризувати будь-яке злочинне діяння особи, відокремлювати злочини між собою за їх індивідуальними властивостями та відрізняти злочинне діяння від інших правопорушень.
Якщо надати кримінально-правову характеристику злочинів, вчинених організованими групами та злочинними організаціями, то можна визначити, що дані види злочинів мають особливий, відмінний від інших видів злочинів характер. Це пов’язано з тим, що вищевказані злочини за своєю суттю мають більш складну структуру та особливі властивості, ніж, наприклад, корисливі злочини проти власності тощо.
Основними відмінностями злочинів, вчинених організованими групами та злочинними організаціями є те, що: дані злочини зазвичай вчинюють декілька осіб ; попередня їх зорганізованість у спільне об’єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів та стійкість такого об’єднання тощо.
Відповідно до частини 3 статті 28 Кримінального кодексу України (далі – КК) злочин визнається вчиненим організованою групою, якщо в його готуванні або вчиненні брали участь декілька осіб (три і більше), які попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для вчинення цього та іншого (інших) злочинів, об’єднаних єдиним планом з розподілом функцій. учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи. На нашу думку, для правильної кримінально-правової характеристики злочинів, вчинених організованими групами необхідно визначити поняття терміну «організована група». М.І. Панов дає таке визначення терміну «організована група»- це стійке об’єднання декількох осіб (трьох і більше суб’єктів злочину), які попередньо зорганізувалися для готування або вчинення злочинів.
Ознаками організованої групи є: 1) наявність декількох осіб (трьох або більше); 2) попередня їх зорганізованість у спільне об’єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів; 3) стійкість такого об’єднання; 4) об’єднаність злочинів єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану; 5) обізнаність всіх учасників такої групи з цим планом.
Об’єкти злочинів, вчинюваних організованими групами можуть бути різноманітними (власність, життя або здоров’я особи тощо), і тому вони залежить лише від мотиву та мети створення даної групи. Об’єктивна сторона злочинів, вчинюваних організованими групами характеризується переважним чином діяннями в активній формі, хоча не виключаються і випадки бездіяльності. Суб’єктивна сторона злочинів, вчинюваних організованими групами має характер вини у формі прямого умислу, адже винні особи чітко усвідомлюють характер своїх дій та протиправність самого об’єднання.
Особливістю злочинів, вчинених організованими групами є те, що для них властиво: 1) наявність декількох осіб (трьох або більше); 2) попередня їх зорганізованість у спільне об’єднання для готування або вчинення двох чи більше злочинів; 3) стійкість такого об’єднання; 4) об’єднаність злочинів єдиним планом з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану; 5) обізнаність всіх учасників такої групи з цим планом.
Підсумовуючи зазначене вище, слід сказати, що злочини, вчинені злочинними організаціями мають більш великий ступінь суспільної небезпечності ніж злочини, вчинені організованими групами, і при цьому їм властиві такі ознаки:
- наявність статуту – письмового чи усного, розробленого хоча б у загальних рисах і схваленого учасниками всієї організації чи її керівниками;
- наявність керівного органу чи керівника;
- організаційна структура – підрозділи організації, їх керівники, члени організації, їх завдання;
- підпорядкованість, підзвітність, ієрархічна залежність, дисципліна;
- вербування нових членів організації – поповнення організації новими організаціями;
- прикриття, конспірація – легалізація, діяльність, налагодження зв’язків з органами влади, охорона;
- матеріальна база – приміщення, транспорт, засоби зв’язку, сховища, кошти тощо.