це різновиди ролей, які можуть виконуватися співучасниками при вчиненні злочину, які виділяються з урахуванням змісту їх діяльності, враховуючи ступень та спрямованість їх участі у виконанні об’єктивної сторони посягання. У навчальній літературі часто вказується, що види співучасників виділяються з урахуванням особливостей та характеру виконуваних під час спільної злочинної діяльності функцій.
У кримінально-правовій літературі та судовій практиці та в Кримінальному кодексі України в залежності від виконуваної у злочині ролі, прийнято виділяти такі чотири види співучасників:
- виконавець;
- організатор;
- пособник;
- підбурювач.
Пропонується (та обґрунтовується) також в окремих джерелах наук. характеру виділення й інших видів співучасників, зокрема: 5) ініціатор; 6) провокатор; 7) посередник (див. відповідні терміни).
Зміст
Кваліфікація дій співучасників
Кожен вид співучасника має властиві лише йому особливості та характеристики, а кримінальний закон чітко диференціює кримінальну відповідальність кожного співучасника певного виду. У науковій літературі переважає думка, згідно з якою, у випадках, коли будь-який співучасник виконує одну з ролей (наприклад, підбурювач чи пособник) окрім виконавця злочину, бере одночасно з цим участь у самому процесі вчинення злочину, що передбачений в статтях Особливої частини кримінального закону, його діяльність у «ролі» виконавця «перекриває» всі інші різновиди спільної діяльності, а його дії повинні кваліфікуватися виключно за статтею Особливої частини кримінального закону вже без посилання на норму Загальної частини, у якій визначається функціональна роль співучасників.
Суміщення ролей співучасників злочину
Тим не менш, в ряді досліджень такий підхід критикується, вказується на певну «спрощеність» у вирішенні ситуацій такого типу. При цьому, окремі дослінкии (Ф. Бурчак, Г. Жаровська та ін.) небезпідставно вказують на той факт, що суміщення декількох ролей співучасників в одній особі свідчить ні про що інше, як про підвищену суспільну небезпечність такої особи, а тому, кваліфікуючи відповідні дії, обов’язково необхідно посилатись на статті Загальної частини, які визначають конкретну роль співучасника, неважаючи на те, що ця особа була одночасно й виконавцем відповідного злочину.
Кваліфікація дій співучасника при виконанні двох чи більше ролей
Вітчизняна судова практика, як правило, виходить з такого: 1) у випадках, якщо один зі співучасників – організатор, підбурювач, пособник, виконує ще й функцію виконавця певного злочину, його дії повинні бути кваліфіковані лише за статею Особливої частини крмиінального закону, без посилання на «інші» ролі співучасників, що були виконані в процесі реалізації злочинного наміру; 2) в ситуаціях, коли організатор злочину одночасно з цим виконує також функції підбурювача та/або пособника злочину, його дії належить кваліфікувати за відповідною статтею Особливої частини кримінального закону з посиланням лише на відповідну частину статті Загальної частини, у якій визначається роль організатора; 3) у випадках, коли підбурювач одночасно з цим виконує й роль пособника злочину, його дії належить кваліфікувати за статтею Особливої частини кримінального закону з посиланням на відповідну частину статті Загальної частини, у якій визначається роль підбурювача.