Останніми роками в Україні суттєво збільшилась кількість крадіжок, в цілому. Зрозуміло, що не становлять виключення і крадіжки вчинювані в магазинах, супермаркетах та інших торгових закладах. Ризик втратити майно має кожен власник магазину, незалежно від групи товарів та місця розташування. У зв’язку із цим, багатьох громадян з різних причин цікавить питання, а власне, що буде за крадіжку в магазині? Або – яка відповідальність за крадіжку в магазині?
Зміст
Що буде за крадіжку в магазині (супермаркеті) в Україні
З огляду на актуальність та злободенність питання мі вирішили детально розглянути його у статті присвяченій крадіжкам з магазинів та супермаркетів, та конкретно відповісти на питання: «що буде за крадіжку в магазині»? Причому таким чином, щоб у вас вже не залишилось сумнівів.
Якщо ви хочете відразу отримати відповідь на питання: “що буде за крадіжку в магазині”, то у двох словах зауважимо, що за крадіжку в магазині вас можуть притягнути до адміністративної чи кримінальної відповідальності, в залежності від того, що саме та на яку суму (вартість викраденого) викрали
Якщо викрадене майно не перевищує певної вартості – адмін штраф чи інші адмін санкції, якщо перевищує – кримінальна відповідальність. У 2017 році, кримінальна відповідальність за крадіжку “починається” з 160 грн.
Дізнатись яка мінімальна сума з якої настає кримінальна відповідальність за крадіжку, та, головне – порядок її визначення, можна в статті за посиланням. Для більш повного та детального усвідомлення можливих наслідків, пропонуємо вам витратити 5 хвилин та дочитати цю статтю, вона стане вам у нагоді як з позиції власника закладу, так і з позиції пересічного громадянина. Сподіваємось, що вона не стане приводом для умисних, недобросовісних дій з вашого боку, які спрямовані на ухилення від відповідальності.
Що таке крадіжка в магазині та чим вона відрізняється від звичайної
Крадіжки в супермаркетах та магазинах функціонально нічим не відрізняються від інших крадіжок індивідуального майна громадян. В даному випадку буде лише інший потерпілий – власник магазину чи товару, який викрадається. Умисні дії особи, які спрямовані на заволодіння чужим майном в магазині та, скажімо, у громадському транспорті – тотожні, різниця полягає лише у місці вчинення злочину, і за загальним правилом не впливає на кваліфікацію дій (окрім крадіжки з проникненням). Це необхідно розуміти, вирішуючи питання про те, що буде за крадіжку в магазині.
Якщо особа викрадає майно з супермаркету (магазину), вона тим самим вчиняє звичайну крадіжку. Тим не менш, існує багато особливостей які необхідно враховувати, які ми розглянемо нижче.
Що буде за крадіжку в магазині – залежить від вартості викраденого
Найбільш суттєва проблема відповідальності за крадіжку в магазині криється у вартості майна, яке викрала чи намагалась викрасти особа. За чинним законодавством України, існує як адміністративна відповідальність за крадіжку (ст. 51 КУпАП) так і кримінальна (ст. 185 КК України), і вся різниця між ними полягає у сумі збитку, який було заподіяно потерпілій стороні, тобто, у вартості викраденого майна.
Іншими словами, існує «мінімальна межа», з якої настає кримінальна відповідальність за крадіжку. Викрадення майна на суму нижче цієї мінімальної межі виключає наявність в діях особи такого злочину як крадіжка (хоча за своєю суттю, це вона і є). Одночасно, така особа (яка викрала майно на суму, якої «недостатньо» для притягнення до кримінальної відповідальності), повинна бути притягнута до адміністративної відповідальності
Для правильного розрахунку та визначення межі, необхідно керуватись нормами кримінального, адміністративного та податкового законодавства, а також Законом України «Про державний бюджет України» на той рік, у якому вчинено крадіжку в магазині (на момент написання – 2017 рік). Не вдаючись до подробиць підрахунку мінімальної суми з якої настає кримінальна відповідальність за крадіжку (він детально вказаний в окремій статті, посилання вище), зауважимо наступне.
Правильне питання – що буде за крадіжку в магазині на сумму понад…
Для притягнення особи, яка вчинила крадіжку в магазині чи супермаркеті до кримінальної відповідальності, необхідно встановити, що вартість викраденого майна перевищує 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (який дорівнює соціальній пільзі, яка в свою чергу дорівнює 50% від прожиткового мінімуму для працездатної особи, який щорічно визначається у законодавстві).
Якщо, наприклад, у вас (чи ви особисто) в магазині викрали майно (продукти, товари, цінні речі тощо) на суму менш ніж 0,2 нмдг, що у 2017 році дорівнює 160 грн., кримінальне провадження не буде відкрите, до кримінальної відповідальності винну особу (чи вас) ніхто не притягне. Що ж буде? Винний буде притягнутий до адміністративної відповідальності, або взагалі може її уникнути.
У разі, якщо вартість викраденого майна була більшою ніж 0,2 нмдг, тобто – 160 грн. станом на 2017 рік, винна особа визнається такою, що вчинила кримінально-карану крадіжку, і повинна бути притягнута до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.185 КК України.
З урахуванням типу та групи товарів, які продаються у магазині та викрадаються, виходячи з вартості абсолютної більшості споживчих товарів, можна сказати, що за викрадення в магазині продуктів харчування, які коштують дешевше ніж 160 грн., у 2017 році вас не притягнуть за крадіжку. Якщо ж буде викрадено щось більш коштовне (наприклад, пляшка алкогольного напою дорожча за вказану суму) – винний буде відповідати за крадіжку.
Що буде за крадіжку в магазині: які наслідки можливі?
Конкретні наслідки за крадіжку в магазині, як вже було зазначено, залежать від того, скільки коштує викрадене майно. Для того щоб говорити про конкретні санкції за крадіжку товарів в магазині, їх можна умовно поділити на три “рівня”:
а. явно малозначна крадіжка в магазині (виходячи з законодавчого визначення малозначності діяння у ч.2 ст.11 КК України). У чинному законодавстві не встановлюється розмір чи межа малозначності, але існуюча сьогодні практика показує, що за крадіжку в магазині на суму від 0,01 коп. до 5-7 грн. вас ніхто ні до чого не притягне. Не слід зловживати цим, адже існують нюанси, про які трохи пізніше. Мова йде виключно про одиничний епізод, наприклад, винесення з торгової зали 1 звичайного яблука. В принципі, малозначність крадіжки – не виключає накладення адмін штрафу, але за незначні суми його, як правило не застосовують (найчастіше – через відверте небажання правоохоронців);
б. крадіжка в магазині в межах адміністративних санкцій. Виходячи з розглядуваного вище розрахунку мінімальної суми, це випадки вчинення крадіжок з супермаркетів та магазинів, припустимо, від 1 грн. до 160 грн. станом на 2017 рік. Якщо вартість буде у такому діапазоні, винному загрожує, згідно ст. 51 КУпАП штраф від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк, до одного місяця з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк від п’яти до десяти діб. Після відбуття будь-якого з перлічених покарань, в принципі, ніяких суттєвих негативних наслідків для винного немає;
в. крадіжка в супермаркеті (магазині) на суму, з якої настає кримінальна відповідальність – тобто, понад 160 грн. станом на 2017 рік. В даному випадку, відповідаючи на питання що буде за крадіжку в магазині, можна сказати, що винному в загрожує відповідальність виходячи вже з верхньої межі викраденого, але як показує практика, відповідальність настає (за сумою) за ч.1 ст.185 КК України, і в цьому разі може бути наступною: штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправні роботи на строк до двох років, або арешт на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років.
Не радимо винному особливо розслаблятись, але практика показує, що за крадіжку вчинену вперше, позбавлення волі сьогодні практично не призначається…
Що може вплинути на відповідальність за крадіжку в магазині?
Існує достатньо велика кількість факторів, особливо в межах кримінального законодавства України, які суттєво впливають на рівень та міру відповідальності винного, дають змогу визначити – що буде за крадіжку в магазині. Відправна точка – сума викраденого, яка детально вже розглядалась вище. Якщо є кримінальна карана крадіжка з магазину на відповідну мінімальну суму, одночасно вирішуються питання про – стадію вчинення крадіжки, одноособову чи групову діяльність винного.
За крадіжку з торгового залу супермаркету магазину, за ч.1 ст.185 КК України, тобто до кримінальної відповідальності, винного можна притягнути тільки у тому випадку, якщо злочин було доведено до кінця. У випадку «невдалої» крадіжки, настає кримінальна відповідальність за замах на крадіжку, а згідно з чинним законодавством – замах на крадіжку карається в будь-якому разі менш суворо, аніж за вчинений злочин.
Іншими словами – винного все одно будуть притягувати до кримінальної відповідальності, проте санкція буде меншою (більш м’якою) аніж у випадку вчинення закінченої крадіжки. Судова практика виходить з того, що майже всі випадки, коли охорона супермаркету затримує крадіїв, особливо на виході з торгового залу, визнаються закінченим замахом, але ніяк не закінченою крадіжкою! Такий підхід вважається 100% виправданим, адже у крадія до моменту виходу з магазину чи супермаркету, у переважній більшості випадків, немає реальної можливості розпорядитись викраденим майном – тобто завершити злочин.
Винятки, з вказаного правила виробленого судовою практикою, становлять ситуації вживання продуктів прямо у залі (наприклад, винний відкрив пляшку віскі та випив її ще до виходу з магазину, або з’їв коштовну ікру у залі магазину та як “ні в чому не бувало” пройшов через касову зону тощо).
Суттєво впливає на відповідальність за крадіжку в магазині характер дій винної особи – груповий чи одноособовий. Якщо викрадач вчинює діяння одноособово, то як правило за сумою шкоди буде ч.1 ст.185 КК України, санкція якої розглянута вище. Якщо ж винного затримують разом з «друзями» (від 1 та більше), або іншими словами за крадіжку з магазину за попередньою змовою – справи кепські, адже буде застосована ч.2 ст.185 КК України, за якою передбачається вже більш сувора санкція, та «світить» реальне ув’язнення чи звільнення від відбування покарання з випробуванням (так зване у простонародді «умовне звільнення»).
Що робити, щоб уникнути відповідальності за крадіжку в магазині?
Передусім нагадаємо, ми не даємо поради злочинцям! Тим не менш, від недобросовісних власників та охоронців, яким необхідно «списувати» втрати, ніхто не застрахований. Таким чином, хочемо не змінюючи назву параграфу все ж таки зауважити – це поради на випадки дійсно спірних ситуацій, а не алгоритм дії для злочинця.
Перш за все слід мати на увазі, що крадіжка – злочин умисний, тобто злочин який вчинюється з чітким усвідомленням та бажанням незаконного збагачення та обернення на свою користь чужого майна. Це означає, що всі випадки неумисного пронесення товару в обхід касової реєстрації продажу – не є крадіжкою по суті. Зрозуміло, що це питання, що підлягає доказуванню, але ви повинні чітко розуміти, що якщо є відеозапис, де ви кладете до кишені куртки товар і на виході вас затримують – це не підпадає під «неумисні дії». Якщо ваша дитина граючись іграшкою не кладе її на стрічку, а на виході охоронець вас за неї затримує – це як раз таки не крадіжка, а необачність (якщо, звісно, дитині не 18 років…).
Що стосується самої процедури «доказування» умислу на вчинення саме крадіжки, то це потрібно вирішувати у кожному конкретному випадку, але слід пам’ятати, що камери спостереження є зараз майже у всіх магазинах, і з запису на них (під різними кутами) можна реально побачити – чи дійсно особа «забула» про товар у сумочці, чи вона його туда умисно поклала спостерігаючи при цьому – чи не дивляться на неї охоронці.
Безумовно, можна надати такі поради:
- ніколи не крадіть! Це не вихід у будь-якому разі. Зазіхання на чужу власність ніколи вас реально не збагатить, ви все одно втратите те, що вкрали, а ваш емоційний та духовний фон зазнає суттєвих «втрат»;
- якщо сталась неприємна ситуація (а, до речі, ніхто не застрахований від помилок, навіть й умисних!), до того часу як ви залишите зал та почнете перетинати касову зону, вас реально не зможуть притягти ані за крадіжку. Та навіть за замах (хоча теоретично, це і є замах), адже сучасний порядок продажу товару у супермаркетах передбачає свободу вибору та переміщення товару по торгівельній залі. Відмовтесь від задуму та оплатіть товар, чи поверніть його на місце;
- якщо вас затримали за те, що ви реально хотіли вчинити крадіжку, та пропонують відшкодувати в «десятикратному розмірі» чи інші варіанти – зважте, та очевидно, по совісті – погоджуйтесь, тим самим ви відновите справедливість і на вас не заявлять, ви уникните негативних наслідків;
- якщо ви неумисно, з дитиною чи самі, напідпитку чи ні винесли з магазину річь в руках, сумці чи пакеті, та реально не бажали цього – не погоджуйтесь ні на які компенсації та виплати, самі наполягайте на визові поліції, вимагайте передивитись запис камер спостереження. Якщо ви купили цілий кошик товару, а вас намагаються притягнути за шоколадку – аргументуйте тим, що оплатили велику суму, і немає необхідності красти, ви просто забули і тому подібне. Як правило, активна поведінка у спірних випадках закінчується тим, що вам запропонують просто купити (оплатити) цей товар, чи повернути його на місце.