Багіров С.Р. Причинний зв’язок у злочинах, що вчиняються через необережність : Автореф. дис… канд. юрид. наук: 12.00.08 / С.Р. Багіров / НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. – К., 2005. – 20 с.
[su_button url=”http://crimpravo.com/wp-content/uploads/2017/01/Bagirov-S.R.-avtoreferat.pdf” style=”soft” background=”#fc0400″ size=”5″ radius=”5″ icon=”icon: cloud-download”]Завантажити PDF[/su_button][su_spacer]
Анотація до автореферату
У дисертації Багірова С.Р. досліджується комплекс проблем теоретичного та практичного характеру, пов’язаних з встановленням причинного зв’язку у злочинах, що вчиняються з необережності.
В тексті автореферату Багіровим С.Р. проаналізовано концепції причинного зв’язку в необережних злочинах, розроблені в науці кримінального права починаючи з XIX ст.
На новому концептуальному рівні Багіров С.Р. обгрунтував теза щодо причинного зв’язку як виду детермінаціонного залежності, що застосовується в кримінальному праві. Для об’єктивного обґрунтування відповідальності за певні злочини законодавець використовує такий вид детермінаціонного залежності, при наявності якого відповідне порушення правил безпеки безпосередньо не завдає шкоди, а за своїми властивостями наближається до створення умов для настання наслідків. Дисертант встановив, що дискусії серед дослідників з проблеми причинного зв’язку викликаються невиправданої абсолютизацією значення каузальності в кримінальному праві, а також прагненням встановити ознаки причинного зв’язку там, де мають місце інші види детермінаціонних залежностей.
Досліджено закономірності розвитку причинного зв’язку в найбільш складних для теорії та практики ситуаціях. Особливу увагу приділено вивченню проблем встановлення причинного зв’язку у злочинах проти безпеки виробництва та у злочинах проти безпеки руху та експлуатації транспорту.
Виявлено непослідовність вітчизняного законодавця в частині встановлення кримінальної відповідальності за порушення правил безпеки під час здійснення діяльності, що є джерелом підвищеної небезпеки, якщо ці порушення не завдають шкоди безпосередньо, а лише обумовлюють його наступ. Сформульовано склади злочинів, що передбачають відповідальність за необережне сопрічіненіе шкоди.
Для вирішення проблеми причинного зв’язку в злочинах, що вчиняються з необережності, Багіровим С.Р. запропоновано диференціювати кримінальну відповідальність шляхом встановлення пом’якшеній кримінальної караності злочинного обумовлення шкоди.
Розроблено доктринальна модель кримінально-правових норм, що передбачають відповідальність за порушення правил безпеки, що створюють умови для настання тяжких наслідків і викликають їх.